Utdanning
14.03.2017
Dag Sørmo utdanner selv fremtidens lærere, men er selv ukvalifisert til å undervise i engelsk, norsk og matematikk på grunn av de nye kompetansekravene. - " Et paradoks, sier Sørmo. Følg Utdanningsnytt på Facebook!
Fredag skrev Utdanning om de nye kompetansekravene i norsk, engelsk og matematikk. Lærere må ha 30 studiepoeng i disse fagene for å undervise i barneskolen, og 60 studiepoeng for å undervise i fagene på ungdomsskolenivå. Flere skoler rundt om i landet har allerede begynt å lyse ut stillinger som krever at lærere oppfyller disse kravene, selv om lærere som mangler studiepoeng i fagene har dispensasjon til å videreutdanne seg frem til 2025.
Les merDag Sørmo er førstelektor i pedagogikk ved avdeling for lærerutdanning ved Høgskolen i Østfold.
Sørmo jobber med å utdanne fremtidens lærere, og har mange års erfaring som grunnskolelærere, men er per i dag ikke kvalifisert til å undervise i fagene matte, engelsk og norsk på verken barne- eller ungdomsskolenivå.
- " Jeg har lærerutdanning fra 70-tallet og 60 studiepoeng i KRLE, og har studiepoeng og masterutdanning i spesialpedagogikk. Selv om jeg i tillegg til dette er førstelektor i pedagogikk ved høgskolen og underviser masterstud


































































































