Khrono
10.01.2017
Forskningsrådet. Ved at forskningsmidler lyses ut i konkurranse og søknadene evalueres av internasjonale fagfeller, sikrer vi at de beste prosjektene får støtte, skriver Bjørn Haugstad.
En av de viktigste oppgavene til Forskningsrådet er å bidra til kvalitet i norsk forskning. Ved at forskningsmidlene lyses ut i konkurranse og at søknadene evalueres av internasjonale fagfeller, sikrer vi at de beste prosjektene fårstøtte.
Les merErik Døving, førsteamanuensis på Handelshøyskolen ved Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA), er imidlertid ikke enig. Hva skal vi med Forskningsrådet? spør han. Og han foreskriver som medisin at en stor del av Forskningsrådets bevilgning heller bør brukes til å øke grunnbevilgningen til universitetene oghøyskolene.
Han baserer argumentasjonen sin på tvilsommepremisser.
For det første hevder han at 20 prosent av forskningsmidlene g�


































































































