AddToAny

- Når det drar seg til, da trives jeg

- Vi er norgesmestre i lønnsoppgjør. Men skal vi levere, trenger vi at medlemmene sier sin mening først, sier nyvalgt leder Christian Justnes.
GARDERMOEN: Akkurat i det vi setter oss ned sammen med Christian Justnes, ringer telefonen. Han ser unnskyldende på oss:
- Jeg må nesten ta denne. Det er Tonje Brenna.
Arbeidsministeren ringer for å fortelle at det har falt dom i saken der bemanningsselskaper gikk til sak mot staten etter at innleiereglene ble strammet inn. Det ble full seier til staten, og det setter Justnes i godt humør. Strengere innleieregler og flere faste jobber har vært en sentral kampsak for Fellesforbundet i mange år:
- Gratulerer! Dette var gode nyheter, sier han.

INN I STORMEN
Dermed blir det kakefeiring når forbundsstyret møtes neste gang, til det første møtet med Justnes som valgt leder.
- Det gjelder å gjøre seg populær tidlig, smiler sørlendingen.
For ham var det ikke en del av planen å bli forbundsleder. Som nokså fersk forbundssekretær ble han pekt på som den som skulle fungere i vervet da det smalt i pressen med en rekke saker om Jørn Eggums forhold til en tillitsvalgt.
Over natta gikk han fra en relativt anonym tilværelse, til å pryde avisforsider og tv-sendinger. Justnes styrte skuta Fellesforbundet i stormen, men håpet i det lengste at Eggum skulle komme tilbake.
- Det ble jo ikke slik, og det er riktig både for forbundet og Jørn, sier Justnes. Trass i all tvil var det uhyre vanskelig for ham å si nei til å ta lederjobben.
- Jeg kjenner på ansvaret for organisasjonen
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Magasinet for fagorganiserte

Fellesforbundet avdeling 27, Innlandet Transportarbeiderforening, ble opprettet våren 2019 da Oppland Transportarbeiderforening gikk konkurs og
VAKTMESTER-PROTEST: Før LO-kongressen i mai 2001 var det lagt fram forslag om å splitte organiserte vaktmestere i to forbund.
VIL FORLENGE GOLIAT MED TI ÅR
I Kristiansand er bussene så fulle at sjåførene må be passasjerer vente på neste buss. Et kuttforslag ville gjort det enda verre. Da ble det bråk.
Dra meg baklengs inn i fuglekassa, så lett det er å ramle av vogna. Her tror man at man har klart det umulige, å bli og forbli edru.

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt