AddToAny

Hva med å slå sammen bokhandel og bibliotek?

Hvor mange «ikke-brukere» skal et av studentsamskipnadens viktigste tilbud til studentene ha, før de må vurdere om det finnes andre løsninger? Hva med å tenke nytt om kunnskapssenteret på campus?
Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge har kjøpt tilbake sine bokhandler. De har offensivt posisjonert seg tilbake som eier av disse viktige akademiske møteplassene på Kongsberg, Ringerike, Drammen, Bø, Porsgrunn og på Notodden. Det er godt nytt både for studenter og ansatte.

Samtidig er det ikke konstruktivt å argumentere for at det er manglende forståelse for den brede kompetansen og miljøbyggende funksjonen den tradisjonelle bokhandelen har som gjør at denne institusjonen er under press. Det er neppe tilfelle at administrasjonen, f.eks. ved HVL eller andre steder «ser på bøker og bokhandel som veldig lite viktig». På godt og vondt vil nok ikke verken Nokut eller regjeringen (om det etter hvert skulle bli de som tar det endelige vedtaket) nekte en høgskole universitetsstatus fordi de ikke har en bokhandel.

Institusjonene i høyere utdanning er presset på mange fronter. Kostnadene til nybygg er grundig debattert i Khrono, og både veksten vi ønsker oss og tilrettelegging for mer studenttilpasset og didaktisk spennende undervisning, trenger flere kvadratmeter. Styrene i studentsamskipnadene, når de selv har ansvaret for sine bokhandler, er nok også smertelig klar over at små fagbokhandler lever på en økonomisk knivsegg - og stilt opp mot behovet for å bruke penger på å bygge studentboliger, kan valget fortone seg som nokså opplagt.

Faglig ansatte trenger den plassen de tradisjonelt har hatt, og deler ikke gjerne med verken hverandre eller «fri stasjon» til samskipnadene, tror jeg.

På godt og vondt vil nok ikke verken Nokut eller regjeringen nekte en høgskole universitetsst

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt