Valg av etisk teori fremstår noen ganger som å plukke ut riktig sløyfe til dressen - valget er allerede tatt, men det gjelder å pynte påresultatet.
Samtidig er profesjoner innen helse og sosialfaget avhengigeav etiske teorier for at profesjonsutøvelsen skal være både forsvarlig og troverdig. Til hjelp vil profesjonsutøveren kunne støtte seg til en rekke normative teorier ogføringer.
Jus er en av de viktigste premissleverandørene en profesjonsutøver både kan støtte seg til og må forholde seg til. Etiske teorier er en annen viktig kunnskapskilde, og er blant annet ment å bistå i situasjoner hvor beslutninger må tas, men hvor svaret ikke nødvendigvis eropplagt.
Et spørsmål som melder seg raskt i slike situasjoner, er spørsmålet om hvilke etiske teori kan benyttes for å hjelpe til med en løsning på dilemmaet, og dermed sørge for at en god og faglig beslutningen kantas.
Profesjonsutøveren har ingen lett oppgave foran seg når det gjelder valg av etisk teori. Etikere er nemlig ikke enige seg imellom om hvordan etiske dilemmaer skal løses eller hvilke etisk teori som er mest sann eller til mest hjelp for å løsedilemmaer.
Enhver som leser en standard innføringsbok i etikk vil ganske raskt se at alle de store etiske teoriene har sine styrker ogsvakhet


































































































