AddToAny

Bruk av vikarbyrå løser ikke mangelen på helsepersonell

Det at sykehus og kommuner i dag mangler helsepersonell, er bare starten på det som vil komme. I dag mangler vi 7000 sykepleiere og i 2040 vil det mangle 30 000, skriver Kari Ingstad.
Et økende behov for helsepersonell har vært varslet lenge og henger sammen med at befolkningen blir eldre. De store årskullene født etter krigen begynner nå å få behov for helse- og omsorgstjenester.

Det at sykehus og kommuner i dag mangler helsepersonell, er bare starten på det som vil komme. I dag mangler vi 7000 sykepleiere og i 2040 vil det mangle 30 000.

Stadig flere norske kommuner og helseforetak benytter vikarbyrå for å opprettholde tilstrekkelig bemanning. I 2021 ble det brukt hele 3,4 milliarder kroner til innleie av helsepersonell fra vikarbyrå. Dette er en dobling siden 2012. De fleste som leies ut er sykepleiere, hele 60 prosent. 25 prosent av dem som leies ut, er helsefagarbeidere, 7 prosent er ufaglærte og 5 prosent er leger. Alle regionale helseforetak og 75 prosent av kommunene benytter i dag vikarbyrå.

Har sin pris

Innleie fra vikarbyrå koster 2,5 ganger mer enn faste ansatte. Det betyr at for hver vakt det blir leid inn fra vikarbyrå, kunne vært mer enn dobbelt så mange ansatte i faste stillinger. Innleie fra vikarbyrå har si

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt