AddToAny

Bak kulissene på Sykehusapoteket

Sykehus er ofte forbundet med enorme bygningsmasser, lange korridorer og store avstander. Allikevel klarer de som jobber her å stille opp for pasienter når det gjelder som mest.
Mye av grunnen til at det går an, skyldes spisskompetanse på logistikk, ansatte som brenner for faget sitt, og en kultur der kontinuerlig forbedring er nøkkelen til suksess.

Utenfor Ullevål sykehus kommer Jalil Djahromi hastende over plassen med et stort smil om munnen. Han er leder for Sykehusapotekene Oslo og en mann som har mye å holde oversikten over. Av de 17 sykehusapotekene i landet er dette det desidert største og betjener Radiumhospitalet, Rikshospitalet, Ullevål og Aker sykehus.

Her skal legemidler mottas, pakkes, produseres og leveres til den rette sykehusavdelingen - og det til rett tid. - Blir det forsinkelser her, forplantes det videre i systemet, så her er vi helt avhengige av alle de utrolig dyktige medarbeiderne våre for at vi skal kunne gjennomføre jobben vår best mulig, forklarer Djahromi.

Han viser oss inn i et stort lokale med hyllemeter på hyllemeter, hvor apotekteknikere, farmasøyter og operatører med raske og presise bevegelser pakker små og store esker med medisiner, utstyr og deler som skal leveres ut på de forskjellige sykehuspostene. Hele prosessen er en nøye kalkulert koreografi som skal sikre at den rette avdelingen til enhver tid har det den trenger for å hjelpe pasienter.

- Blir det forsinkelser her, forplantes det videre i systemet, så her er vi helt avhengige av alle de utrolig dyktige medarbeiderne våre for at vi skal kunne gjennomføre jobben vår best mulig, forklarer Jalil Djahromi, leder for Sykehusapotekene Oslo. Foto: Ulrik Øen Johnsen

Nye sykehus, nye løsninger

I desem

Les mer

Flere saker fra Parat

Nye tall viser at kun halvparten av voksne i Norge oppfyller anbefalingene om fysisk aktivitet. Helsedirektør Cathrine M.
Parat 16.09.2025
Rundt 100 stillinger i DNB skal nedbemannes, blant annet innen hvitvaskingsforebygging. De ansatte blir tilbudt opptil seks månedslønner i sluttpakke, skriver Dagens Næringsliv.
Parat 16.09.2025
En ny OECD-undersøkelse er utført for Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse. Den viser at nesten halvparten av norske 15-åringer er usikre på hva de vil bli i fremtiden.
Parat 16.09.2025
Ifølge en fersk rapport fra EU-kommisjonen er Kina opphavet til over 80 prosent av de ulovlige produktene som ble stoppet i tollen i EU i fjor.
Parat 16.09.2025
En ny undersøkelse viser at bruken av KI-verktøy blant studenter har økt drastisk de siste årene. 20 prosent bruker kunstig intelligens (KI) daglig, og 32 prosent bruker det ukentlig til studier.
Parat 16.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt