AddToAny

Veileder advokater til å gi bedre råd om åpenhetsloven

En av de største fallgruvene for advokater som skal gi råd om åpenhetsloven, er manglende forståelse for de grunnleggende prinsippene og hensynene som ligger bak, mener Ole André Oftebro og Mads K. Haugse.
Da Advokatforeningen og JUS nylig inviterte til Advokatenes fagdager, ble en av de mest populære sesjonene holdt av CMS Kluge-partner Ole André Oftebro og hans fullmektig-kollega Mads K. Haugse.

Foredraget handlet om hvordan advokater kan bistå klienter med åpenhetsloven i praksis. Faktisk var dette det aller første kurset som ble fulltegnet.

- Vi har hatt noen saker hvor klienter har vært hos andre advokater før de møter oss, og egentlig fått det vi vil kalle for veldig lite praktisk veiledning. Vi har opplevd at ikke alle advokater er like flinke til å konkretisere forpliktelsene etter loven. Den er samtidig vanskelig å forstå, særlig for ikke-jurister og næringslivet, hvilket betyr at de har behov for advokathjelp. Da bør advokatene kunne gi konkrete råd, sa Oftebro til Advokatbladet i forkant av kursen.

- Gjennom egen erfaring har vi etter hvert gjort oss noen tanker om hva som fungerer godt - og hva som ikke fungerer, la han til.

Klientenes hovedutfordringer

En av de største fallgruvene for advokater som skal gi råd om åpenhetsloven,

Les mer

Flere saker fra Advokatbladet

«Hvor mange justismord må til for at staten innser at vi har et rettssikkerhetsproblem i Norge?». Advokatbladet er med når fire advokater tilbyr gratis rettshjelp til en liten skare av Oslos innbyggere.
Advokatbladet 19.06.2024
I to år har Selmer samarbeidet med Fontenehuset for å hjelpe mennesker med psykiske lidelser ut i arbeidslivet. - Som samfunnsaktør skal vi naturligvis bidra til omgivelsene, mener partner Thomas G. Michelet.
Advokatbladet 19.06.2024
Samarbeider med rettshjelpstiltak og advokatfirmaer for å ta forvaltningssaker og saker som trenger rettslig avklaring til domstolene. - Ønskemålet er at dette skal bli et permanent tilbud, sier Merete Smith.
Advokatbladet 19.06.2024
Da han sluttet i Schjødt for å starte sitt eget firma, bestemte han seg for å ta samfunnsansvar ved å jobbe pro bono, og ved å donere en bit av overskuddet til et godt formål. I fjor gikk pengene til innkjøp av en overvåkingsdrone i Ukraina.
Advokatbladet 19.06.2024
Da Stortinget vedtok sin innstilling til advokatforskriften, ble regjeringens forslag om egne klientkontoer for hver klient, uavhengig av beløp, sablet ned.
Advokatbladet 19.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt