AddToAny

Professor Bernt (80): - Bør ikke selv få bestemme hvilke fag de skal tilby

Politikerne må si noe om hvilken utdanning vi skal ha, og om hvor vi skal ha den, sier Jan Fridtjof Bernt. Jussprofessoren fyller 80, og har ingen planer om å bli fulltidspensjonist.
Universitet og høgskoler skal ikke selv få bestemme om de skal legge ned studiesteder.

Det ligger inne i forslaget til ny universitets- og høgskolelov, som regjeringen la frem 16. juni. Saken skal nå behandles i Stortinget.

I dag er det universitetene og høgskolene selv som bestemmer hvor de vil ha studiested, sist tematisert gjennom Nesna-saken. Dette vil regjeringen endre på, og foreslår at myndigheten til å beslutte nedleggelse av studiesteder legges til Kongen i statsråd.

Reaksjonene var sterke.

- Borten Moe foreslår ofte at sektoren skal være autonom, bortsett fra når de er uenig med Senterpartiet, sa Abid Raja.

- Nå kan institusjonene bli tvunget til å drive studiesteder som ikke har forutsetninger for å tilby utdanning av høy kvalitet, sa leder av Norsk studentorganisasjon, Maika Marie Godal Dam.

Men uansett hvem som bestemmer hvor det skal være utdanningsinstitusjoner: Er det utdanningsinstitusjonene selv som skal vedta hvilke studietilbud de skal ha?

Nei, sier Jan Fridthjof Bernt.

- Her skyver myndighetene fra seg ansvaret for vanskelige valg, sier han.

Mindre enn ett amerikansk universitet

Bernt er professor emeritus ved Det juridiske fakultetet ved Universitetet i Bergen (UiB), og den første universitets- og høgskolelovens «far». I dag, 6. juli, fyller nestoren 80 år. Mer om alt dette senere.

Men først: Denne våren har det gått en debatt ved Universitetet i Bergen. Økonomien tillater ikke å gjenansette i alle stillinger der noen slutter ved Det humanistiske fakultetet, sa fakultetsledelsen, og foreslo blant annet å ikke ansette i to stillinger i teatervitenskap. Dette ville ført til at faget bare hadde en fast, vitenskapelig stilling igjen - i praksis en nedleggelse av faget, sa professor Keld Hyldig.

Det hele endte med at teatervitenskap fikk ansette i en av de to stillingene.

Men skal en slik beslutning gjøre på fakultetsnivå?

- UiB bør ikke alene avgjøre om de skal tilby teatervitenskap eller ikke, sier Bernt, og bruker den ferske saken som eksempel.

- Politikerne må si noe om hvilken utdanning vi skal, og om hvor vi skal ha den. Hvor mange steder skal vi for eksempel tilby lærerutdanning?

I dag får universitet og høgskoler betalt for blant annet hvor mange studenter som fullfører studiene sine til normert tid. Klaus Mohn, rektor ved Universitetet i Stavanger, har tidligere sagt til Khrono at man kanskje må kutte utdanningstilbud man ikke tjener penger på.

- Vi ser en ansvarsflukt hos politikerne, og en bedriftstenkning, sier Bernt.

- Det er ansvarsløst, både forskningspolitisk og utdanningspolitisk, å se universitet og høgskoler som bedrifter i et bedriftsøkonomisk konkurransemarked.

Han viser til at universitet og høgskoler i dag i økende grad er avhengig av å finansiere deler av virksomheten gjennom konkurranse om resultatbasert finansiering, både fordi deler av den statlige finansieringen er knyttet til tildelte studieplasser og avlagte eksamener, og gjennom eksternfinansiert forskning.

- Men her må man huske at hele universitets- og høgskolesektoren i Norge er mindre enn University of California. Da er det ganske problematisk at faglig-strategiske valg av betydning treffes ved de enke

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt