AddToAny

Handler det mest om bokføring?

SOM DE FLESTE har fått med seg haster det å redusere utslippene av CO2 til atmosfæren, slik at temperaturstigningen på denne kloden kan begrenses.
FNs klimapanel har slått fast at utslippene må være netto null i 2050 om det såkalte halvannengradersmålet skal nåes. Ansvarlige politikere over hele verden later til å ha akseptert dette, og veldig mange land har vedtatt ambisiøse mål for utslippskutt som raskt skal oppnås. Norge er som vanlig høyt på banen og har vedtatt at våre utslipp i 2030 skal være 55 prosent lavere enn de var i 1990.

PROBLEMET ER AT vi ligger håpløst an i forhold til å klare det, noe de nylig publiserte utslippstallene for 2022 bekrefter. I løpet av de 32 første årene i førtiårsperioden 1990-2030 har vi klart mindre enn fem av de 55 prosentene. Og den lille nedgangen som ble oppnådd fra 2021 til 2022 (en halv prosent) kan sies å være ufrivillig, siden gassanlegget på Melkøya var ute av drift nesten halve året.

BEDRE BLIR DET ikke av at mange store prosjekter med potensiale til å kutte utslippene de neste årene, har blitt lagt på is eller skrinlagt i løpet av de siste ukene. Det gjelder blant andre biozinfabrikken i Åmli, karbonfangstanlegget på Klemetsrud i Oslo og Equinors store havvindprosjekt Trollvind. Prosjektene lar seg ikke regne hjem, og det må erkjennes at det grønne skiftet blir betydelig dyrere enn hittil antatt. Og i hvert fall for dyrt og risikofy
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Skogbruk

«Alt henger sammen med alt». Sjelden er det velkjente Brundtland-sitatet mer treffende enn når vi snakker om skogen og sammenhengen mellom klimaendringer, internasjonale klimamål og naturmangfold.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Skogeiere i Lund må snart melde fra til kommunen før de hogger større felt. Men det ble diskusjon i kommunestyret da noen ville utvide ordningen til å gjelde all skog - ikke bare barskog.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Det er en bedrift som nok ikke er så kjent for folk flest, men som kan notere seg for en formidabel vekst på få år. I fjor ble det omsatt for 146 millioner.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
- Hogst gir et umiddelbart utslipp, mens tilvekst gir opptak. Så hvis du en periode sparer tømmer, vil tilveksten øke. Etter hvert modnes skogen, og opptaket synker.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Miljødirektoratet avviste klagen fra Naturvernforbundet, Sabima og WWF og ga Hans Gunnar Rodal tillatelse til replanting av sitkagran. - Sitka bør ut av norsk natur, mener Naturvernforbundet.
Norsk Skogbruk 23.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt