AddToAny

- Vi kan ikke slå ut døra på stavkirken og gjøre den større. Men det er mye annet vi kan gjøre

Det er lang vei å gå før norske museer er for alle, og de som har verneverdig status har ekstra store utfordringer. - Men mye er mulig likevel, mener de på Folkemuseet på Bygdøy.
Tweet

Norske museer er ikke tilgjengelig for alle. Økonomi, antikvariske krav knyttet til bygningsmassen og museets egenart er de største barrierene for universell utforming. Det kommer fram i en rapport om norske museer gjort av Rambøll Management Consulting på oppdrag fra Bufdir.

Å se løsninger

Norsk Folkemuseum på Bygdøy inneholder Friluftsmuseet med 160 bygninger fra by og bygd fra middelalderen fram til vår tid. Det gjør det utfordrende med universell utforming, men museet lar seg ikke stoppe av det.

- Vi kan ikke slå ut døra på stavkirken og gjøre den større. Men det er mye annet vi kan gjøre - som det faktisk bare er å gjøre, slår historiker Monica Mørch ved Norsk Folkemuseum på Bygdøy fast. Hun smiler og henviser til Hannah Mellemsethers håndbok på nettopp dette området: «Bare gjør det!»

Vil ha alle inn

Monica Mørch og arkitekt Cecilie Thue har akkurat avsluttet et møte i museets tverrfaglige gruppe for universell utforming og befinner seg ute, på Torget like ved inngangsslusene. Det er førjul og friske minusgrader. Frostrøyken står, og praten går - og de snakker delvis i munnen på hverandre av iver for hjertebarnet: Bedre tilgjengelighet for alle. De er nøkterne i sin entusiasme og vil ikke si at museet er flinke på feltet.

- Men vi prøver!

Motivasjonen er ikke hva lovverket pålegger dem, selv om de selvsagt ønsker å følge loven.

- Vi vil få alle inn til oss. Vi vil at alle skal kunne komme og oppleve kulturarven!

- Vi vil få alle inn til oss. Vi vil at alle skal kunne komme og oppleve kulturarven!

Bevissthet og planlegging

Det kan gjøres mye med kompetanse, kreativitet og bevissthet, erfarer de.

- Det er mange lavthengende frukter, som skilting og informasjonstavler. Mye går på det å være bevisst underveis i det løpende vedlikeholdet, som å få festet løse heller eller velge annen og mer trillevennlig grus. Men vi planlegger også for å få på plass flere benker for besøkende, og å ha nok teleskopramper og andre mobile ramper. Dette er enkle tiltak for universell utforming som gagner flere, forklarer Mørch.

Et stort felt

Les mer

Flere saker fra Handikapnytt

Den 8. juni gikk Stolthetsparaden i Oslo.
Handikapnytt 09.06.2024
Ikke la deg lure av pustemaskinen. Ingrid Thunem (34) har en arbeidskapasitet som kan ta pusten fra de fleste. - Det er viktig for meg å være aktivist, sier de.
Handikapnytt 24.11.2023
Et parkeringsbevis for forflytningshemmede trenger ikke ha et synlig stempel fra kommunen, fastslår Parkeringsklagenemnda.
Handikapnytt 27.09.2023
(NTB-TT:) Aktive paralympiere vil ikke at russiske og belarusiske idrettsutøvere skal få være med i Paralympics i Paris til sommeren.
Handikapnytt 27.09.2023
Ingen ny bilavtale. Fortsatt ingen elbiler. Og utvalget av tradisjonelle dieselbiler til rullestolbrukere som er tilgjengelig fra Nav, blir sterkt redusert.
Handikapnytt 25.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt