Arkitektnytt
16.09.2022
Nye klimakrav er allerede utdatert, skriver grupperingen bak Architects Climate Action Network Norge. De mener byggebransjen endrer seg for sakte i møte med klimakrisen.
Trenger vi en samlet fagstand for klima og miljø? Ja, vi savner og trenger en samlet fagstand for klima og miljø i byggebransjen. At klimaet er i endring er ikke noe spørsmål lenger, men likevel opplever vi at byggebransjen endrer seg for sakte i forhold til det som kreves.
I 2015 var byggebransjen ansvarlig for 13,1 gigatonn av CO2 i verden, det vil si 38 prosent av globale energirelaterte utslipp av karbondioksid (CO2). Norge har gjennom Parisavtalen forpliktet seg til å redusere de totale klimagassutslippene med 50 prosent fra 1990-nivå, men sammenlignet med 1990-tallene viser foreløpige tall i 2021 en nedgang på kun 4,5 prosent.
Som Grønn Byggallianse kommenterte nylig, finnes det både vilje og potensial i bransjen om man ønsker mer klima- og miljøvennlige løsninger. TEK17 er revidert med nye krav til energiforbruk, klimag
Gå til medietI 2015 var byggebransjen ansvarlig for 13,1 gigatonn av CO2 i verden, det vil si 38 prosent av globale energirelaterte utslipp av karbondioksid (CO2). Norge har gjennom Parisavtalen forpliktet seg til å redusere de totale klimagassutslippene med 50 prosent fra 1990-nivå, men sammenlignet med 1990-tallene viser foreløpige tall i 2021 en nedgang på kun 4,5 prosent.
Som Grønn Byggallianse kommenterte nylig, finnes det både vilje og potensial i bransjen om man ønsker mer klima- og miljøvennlige løsninger. TEK17 er revidert med nye krav til energiforbruk, klimag


































































































