Advokatbladet
29.03.2022
Jussprofessor Ragna Aarli har kartlagt regelverket om allmennhetens innsynsrett i straffesaker, og mener det er behov for lovendringer som vil øke offentligheten ut over det som i dag er gjeldende rett.
Nylig valgte Justisdepartementet å sende utredningen ut på høring.
Les merI februar 2021 leverte jussprofessor Ragna Aarli ved Det juridiske fakultet i Bergen, på bestilling fra Solberg-regjeringen, en utredning om dokumentoffentlighet i straffesaker.
Det er vid adgang til dokumentinnsyn for allmennheten i sivile saker og i forvaltningsprosesser, men retten til dokumentinnsyn i straffesaker er derimot begrenset. Regelverket om allmennhetens innsynsrett i straffesaker har heller ikke vært vesentlig endret de siste tjue årene.
I sin utredning har Aarli kartlagt dette regelverket, og behovet for å endre det. Hun foreslår en rekke nye bestemmelser, som samlet utvider retten til dokumentinnsyn sammenlignet med det som per dags dato er gjeldende ret


































































































