I over tjue år har salærsatsen vært en budsjettpost som politikerne i liten grad har vært villige til å utvide. I 2020 ble salærsatsen økt med tjuefem kroner, året før med bare tjue.
Da Solberg-regjeringen la frem sitt budsjettforslag for 2022, kom det ingen økning i det hele tatt. I stedet foreslås det å videreføre dagens sats på 1085 kroner.
Mange advokater reagerer sterkt, og Advokatforeningens ledelse var fredag samlet for å vurdere situasjonen.
Da møttes leder Jon Wessel-Aas, generalsekretær Merete Smith og Forsvarergruppens leder Marius Dietrichson for å diskutere hva som kan gjøres i tiden frem mot 10. november - når den nye regjeringen skal legge frem sin tilleggsproposisjon med eventuelle endringer i neste års budsjett.
Les mer om reaksjonene på statsbudsjettet for 2022:
- Våre medlemmer er fly forbannet
Forventer salærsats-byks i tilleggsproposisjonen
Før jul i fjor la foreningen frem sine krav for 2022-budsjettet: Den ba om et hopp i salærsatsen på 475 kroner, og presiserte at et minimum var et tillegg på 46 kroner timen.
«Økningen må altså være klart høyere enn dette dersom man skal begynne på en tiltrengt tilnærming til bærekraftig nivå», påpekte foreningen i et brev til Justisdepa


































































































