AddToAny

Private barnehager BEST PÅ MENN

Private barnehager BEST PÅ MENN
Barnehagelærer Sebastian Rojas jobber med like mange kvinner som menn i Tørtberg Kanvas-barnehage. Private barnehager vinner kampen om mennene.
P rivate barnehager har større andel mannlige ansatte med 11,9 prosent mot 8 prosent i kommunale barnehager, viser de siste tallene fra Utdanningsdirektoratet. Halvparten av de ansatte i private T rtberg Kanvas-barnehage i Oslo er menn. I 2005 hadde de ingen menn og en utpreget kvinnekultur.
- Det er en tradisjonell barnehage uten en spesiell profil, og derfor er det ekstra imponerende at de har klart å rekruttere så mange menn, sier leder Lene Kjeldsaas i Kanvas kompetanse.

MÅ TØRRE Å SATSE PÅ MENN
I den lille barnehagen, som ligger side om side med Frognerparken i Oslo, er 6 av de 12 ansatte menn, og 4 av mennene er utdannet barnehagelærer. Barnehagen ble startet av Husmødrenes barnehager i 1966, og kjøpt opp av Kanvas mellom 2001 og 2002.
- Da Kanvas overtok, fikk vi en visjon om 30 prosent menn i barnehagene. Det er et verdivalg og en grunnholdning som bidro til at vi også velger menn i ansettelser, forteller daglig leder Elin Kindem i Tørtberg Kanvas-barnehage. Hun har fortsatt arbeidet hennes mannlige forgjenger startet for å få inn flere menn.
Kindem tror også at det er lettere å rekruttere menn i byene enn på bygda. Og at Tørtberg barnehage tiltrekker seg mannlige søkere fordi de har menn fra før.
- Det er viktig å vise frem at det jobber menn i barnehagen - både på konferanser, på utdanningsmesser, i mediene og i rekrutteringsvideoer på sosiale medier. Lederne i barnehagene må også ville og tørre å satse på menn, sier Kindem. Hun sier en kjønnsbalanse bidrar til et godt arbeidsmiljø.
- Menn og kvinner har ofte ulik humor, interesser og kroppsspråk, så det er viktig å snakke om ting dersom det er noe man reagerer på, påpeker Kindem.

SMÅ SMURFER
Rett bortenfor dytter barnehagelærer Sebastian Rojas Oliver (2) og Elin (3) i høy fart på huska. Oliver ler så han rister når de dulter borti Sebastian på vei ned.
- Nå tar jeg beina dine, Oliver, smiler Sebastian, som
Gå til mediet

Flere saker fra Første steg

Første steg 29.05.2026
– Tar ansatte seg tid til å dele små inntrykk fra barnehagehverdagen med foreldre, vil det bli lettere å ta opp vanskelige ting seinere, sier forsker Vibeke Glaser.
Første steg 29.05.2026
Det er fredag i utetiden, og været er sånn passe. Vinden tar godt tak i kinnene til barna. En liten gruppe med barn syker rundt beina mine. De vil jeg skal være med dem bort til porten.
Første steg 29.05.2026
Etter et år med musikksamlinger har barna fått større ordforråd, og de ansatte er blitt tryggere på å bruke sang og musikk i barnehagen.
Første steg 29.05.2026
Barnehager over hele landet inviteres til å gå ut og telle insekter i forbindelse med Verdens miljødag 5. juni.
Første steg 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt