AddToAny

På 18 år har vekterne kun fått seks kroner ekstra for å jobbe natt og helg

På 18 år har vekterne kun fått seks kroner ekstra for å jobbe natt og helg
Mens butikkmedarbeidere tjener 110 kroner ekstra i timen for å jobbe lørdager etter klokken 18, har vekterne kun 46 kroner i tillegg.
- Det viser hvor underbetalte vi er i forhold til en annen yrkesgruppe som jobber mye lørdager og søndager, sier Kenneth Steinhovden, tillitsvalgt på Florø Lufthavn.

Vekterne som streiker har flere krav. Et av dem er høyere tillegg for å jobbe natt og helger. I dag tjener vekterne 26 kroner ekstra i timen for å jobbe mellom klokka 21:00 og 06:00 på hverdager, og 46 kroner i timen ekstra for å jobbe mellom klokka 18:00 lørdag og 06:00 mandag morgen.

Opp seks kroner på 18 år

For 18 år siden, i 2002, var tillegget for natt 20 kroner per time, og helg 40 kroner per time. Satsene sto stille fram til streiken i 2010, da fikk vekterne en økning på 5 kroner på begge, med 2 kroner i 2010 og 3 kroner i 2011. Den siste økningen kom i 2014, da vekterne fikk en krone ekstra på begge satser.

Kenneth Steinhovden, tillitsvalgt for vekterne i Avarn Security Aviaton på Florø Lufthavn, har jobba turnus ved flyplassen i 10 år, med fast jobbing hver tredje helg.

- Etter at jeg begynte som vekter har natt- og helgetilleggene gått opp med én krone!

Han synes ikke natt- og helgetillegget er noe å skryte av.

- De ekstra kronene er så lite at man ikke legger merke til det på lønna. Vi jobber søndager fordi man må, fordi bransjen er sånn. Ikke fordi man er godt

Les mer

Flere saker fra Arbeidsmanden

SPØRSMÅL: Jeg var på hytta i sommer, og var uheldig å miste telefonen i bakken slik at skjermen sprakk. Jeg kan bruke den, men dekker LOfavør innboforsikringen denne skaden?
Arbeidsmanden 11.10.2025
Store kostnader kan stoppe Stad skipstunnel. Svaret kommer i statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsmanden 11.10.2025
180 flere medlemmer Antall yrkesaktive medlemmer i Arbeidsmandsforbundet per 30. september 2025:
Arbeidsmanden 11.10.2025
I dag er det et krav at arbeidsgiver skal spare minimum 2 prosent av lønna i tjenestepensjon til sine ansatte. Men det er lov til å betale inn mer, helt opp til 7 prosent.
Arbeidsmanden 11.10.2025
I flere tiår etter den andre verdenskrig huset Gaustatoppen en topp-hemmelig NATO-base. Nå frakter Rune og Ingar turister i en av Norges bratteste baner.
Arbeidsmanden 11.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt