AddToAny

Forenkle, forbedre og harmonisere

Forenkle, forbedre og harmonisere
De norske fabrikkene har hele tiden gått godt, men nå er resultatene fallende. Ledelsen frykter nå at de nye eierne heller vil investere i de utenlandske enhetene, der politikerne virkelig viser at de er opptatt av rammevilkårene.
For noen år tilbake fikk jeg en telefon fra det australske handelsdepartementet som lurte på om de kunne komme innom vårt hovedkontor på Skøyen for å snakke om Norske Skogs vilkår for å drive næringsvirksomhet i Australia. Noen uker senere dukket det en hel delegasjon opp. Som seg hør og bør fikk de en generell beskrivelse av vår virksomhet. Norske Skog har produksjon ved 7 fabrikker i 5 land. Et av dem er Australia. Her har vi to fabrikker: en på øya Tasmania og en i Albury, et tettsted midt mellom Melbourne og Sydney.

AUSTRALIERNE BAD OM RÅD
Det interessante var at den australske myndighetsdelegasjonen ville vite alt om de australske fabrikkenes konkurransesituasjon. Hva kunne australske myndigheter gjøre for at rammevilkårene skulle bli bedre? Hadde vi noen konkrete forslag? De australske fabrikkene eksporterer stadig større deler av produksjonen til det asiatiske markedet ettersom papirforbruket i Australia, som de fleste andre steder, har blitt redusert. I tillegg har en rekke andre produsenter økt eksporten til Australia, altså gjort vår konkurranseposisjon mer utsatt. Det interessante er at myndighetene oppsøker utenlandske eiere med tanke på å forbedre konkurranseforholdene for næringslivet. Det er vel kanskje unødvendig å nevne at våre to fabrikker i Australia har et nært og godt forhold til både lokale og sentrale myndigheter.

FRANSKMENNENE STØTTER GOLBEY
Tilsvarende er situasjonen i Frankrike. Politikerne er stolte av å bli assosiert med vår
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Skogbruk

«Alt henger sammen med alt». Sjelden er det velkjente Brundtland-sitatet mer treffende enn når vi snakker om skogen og sammenhengen mellom klimaendringer, internasjonale klimamål og naturmangfold.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Skogeiere i Lund må snart melde fra til kommunen før de hogger større felt. Men det ble diskusjon i kommunestyret da noen ville utvide ordningen til å gjelde all skog - ikke bare barskog.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Det er en bedrift som nok ikke er så kjent for folk flest, men som kan notere seg for en formidabel vekst på få år. I fjor ble det omsatt for 146 millioner.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
- Hogst gir et umiddelbart utslipp, mens tilvekst gir opptak. Så hvis du en periode sparer tømmer, vil tilveksten øke. Etter hvert modnes skogen, og opptaket synker.
Norsk Skogbruk 23.10.2025
Miljødirektoratet avviste klagen fra Naturvernforbundet, Sabima og WWF og ga Hans Gunnar Rodal tillatelse til replanting av sitkagran. - Sitka bør ut av norsk natur, mener Naturvernforbundet.
Norsk Skogbruk 23.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt