LO har varslet om stevning
Fawsi Adem, konserntillitsvalgt i Ikea, er svært overrasket over at kjeden velger å holde åpent på søndag på tross av at det er en uenighet om saken. Han mener det er et brudd på arbeidsmiljøloven å holde kundesenteret åpent. Ifølge arbeidsmiljøloven er det ikke tillatt med arbeid på søndager, med mindre arbeidets art gjør det nødvendig (se faktaboks). Å holde kundesenteret åpent er slett ikke nødvendig, mener HK-klubben.
Adem har tatt saken videre til HK og LO, og LOs juridiske avdeling, som er enig i at det er ulovlig. LO har sendt et såkalt prosessvarsel til arbeidsgiverorganisasjonen Virke, hvor Ikea er medlem, hvor det opplyses om at LO vil stevne Ikea for retten om de ikke dropper å holde åpent på søndager. LO har imidlertid bedt om et møte med Virke om saken, og det er det gjort avtale om i neste uke. Likevel velger altså Ikea å holde åpent på søndag.
- Veldig uryddig
Det reagerer Fawsi Adem sterkt på.
- Ikea turer fram og bryr seg ikke om prosessreglene. De viser ingen respekt for tariffavtalen, sier han.
Adem reagerer også på at Ikea har satt opp folk på jobb på søndag, uten at de har sagt opp den nåværende arbeidsplanen og forhandlet fram en ny med HK-klubben, slik tariffavtalen pålegger arbeidsgiverne å gjøre.
- Her er det mange brudd på lover og regler. Dette er veldig uryddig av Ikea, sier han til HK-Nytt.
- Angrep på de tillitsvalgte
Også fagforeningsleder John Thomas Suhr i Oslo/Akershus Handel og Kontor reagerer kraftig på at Ikea vil holde søndagsåpent.
- Dette er et angrep på de tillitsvalgtes rolle og på partssamarbeidet. Her hopper Ikea over prosessreglene, og kjører over de tillitsvalgte. Det er særdeles alvorlig. Vi er ikke vant til at en seriøs bedrift driter i spillereglene. Vår oppfordring er at Ikea dropper å holde åpent på søndager til vi får en juridisk avklaring, sier han.
Hardere klima
Hovedtillitsvalgt på kundesenteret, Pål Flatabø, forteller til HK-Nytt at han ikke har blitt informert om at de skal holde åpent på søndag.
- De påstår at vi har et godt samarbeid, men jeg er usikker, sier han tørt.
Flatabø er ikke glad for det som skjer nå.
- Det er kjedelig hele greia. Jeg hadde satt pris på om dette hadde blitt ordnet til beste for alle parter. Jeg synes dette har blitt litt ubehagelig, men dette har blitt en prinsippsak som vi er nødt til å kjøre helt ut, sier han.
Flatabø har tidligere vært i drøftingsmøter med ledelsen om søndagsarbeid, men de har altså ikke kommet til enighet.
- Det har blitt et hardere klima mellom oss og arbeidsgiveren de siste to-tre årene. Før respekterte de spillereglene når vi hadde en uenighet, men nå kjører de bare på. Det virker som om de ignorerer at vi har varslet søksmål, sier han til HK-Nytt.
Lovstridig
- Jeg hadde håpet at vi kunne ha et møte om dette først. Det hadde vært ryddigere om Ikea ventet med å holde åpent til vi hadde drøftet saken, når de har sagt ja til å møte oss, sier LO-advokat Andreas van den Heuvel til HK-Nytt.
Han mener Ikea handler i strid med reglene om søndagsarbeid.
- Hvis det tillates her, er det veldig mange andre tilsvarende kundesenter som kunne hatt åpent. Det åpner ikke loven for, presiserer han.
Taust fra arbeidsgiverne
HK-Nytt har forsøkt å få tak i HR-direktøren ved Ikeas kundesenter, men har foreløpig ikke lyktes med det. Og Ikeas pressekontakter har ikke latt høre fra seg innen avtalt frist.
Virke-advokat Cathrine Walding, som har gitt råd til Ikea i denne saken, ønsker ikke å uttale seg til HK-Nytt.
Extra-info:
Dette sier loven om søndagsarbeid
* Det skal være arbeidsfri fra klokka 18.00 dagen før en søndag eller helgedag og til klokka 22.00 dagen før neste virkedag. Jul-, påske- og pinseaften skal det være arbeidsfri fra klokka 15.00 til klokka 22.00 dagen før neste virkedag. Arbeid innenfor disse tidsrom regnes som søn- og helgedagsarbeid.
* Arbeid på søn- og helgedager er ikke tillatt med mindre arbeidets art gjør det nødvendig.
* Arbeidsgiver skal drøfte behovet for søn- og helgedagsarbeid med arbeidstakernes tillitsvalgte før det iverksettes.
* I virksomhet som er bundet av tariffavtale kan arbeidsgiver og arbeidstakerens tillitsvalgte inngå skriftlig avtale om arbeid på søn- og helgedager dersom det foreligger et særlig og tidsavgrenset behov for dette.
* Arbeidsgiver og arbeidstaker kan slutte skriftlig avtale om arbeid på søn- og helgedager utenom de tilfeller som er nevnt i denne paragraf, mot tilsvarende fri på andre dager som i henhold til arbeidstakerens religion er helge- eller høytidsdag. Slik avtale kan inngås uten hensyn til bestemmelsene i paragraf 10-8 fjerde ledd.
Kilde: Lov om arbeidsmiljø


































































































