Hun har et sprudlende friskt smil og viser energisk veien ned til Fagforbundets kontor i underetasjen i Nittedal rådhus. Visste du ikke bedre, ville du aldri drømt om at Lynette Frøyhov hadde en alvorlig sykdom.
Men Fagforbundets unge hovedtillitsvalgte har både gode og mindre gode dager. Etter en periode med utmattelse, synsplager og sterke hodesmerter ved juletider i 2015, fikk hun diagnosen multippel sklerose, eller MS som den ofte kalles, i februar året etter.
Vil gjøre noe for andre
Det var da hun måtte helt ned i kjelleren og gråte seg tom. Før hun igjen klarte å hente fram sin gamle ståpå-vilje, og bestemte seg for at sykdommen ikke skulle få lov å ødelegge livet hennes.
«Jeg kommer sikkert til å dø med denne sykdommen, men jeg har ingen planer om å dø av den!», skrev hun i et Facebook-innlegg kort tid etter at hun fikk diagnosen.
Hun bestemte seg for at hun ville fortsette som hovedtillitsvalgt hvis medlemmene fortsatt ville ha henne.
- Jeg er ikke skapt for å gå hjemme. Jeg må ha noen utfordringer å jobbe med. Jeg vil møte folk, og jeg har alltid hatt et brennende ønske om å gjøre noe for andre mennesker.
- Dessuten er det mye god helse i å være i arbeid hvis du klarer, smiler hun.
Må leve med uforutsigbarheten
MS er en uforutsigbar sykdom. Hvordan den utvikler seg er forskjellig fra person til person. For noen kan evnen til å bevege seg være nesten helt normal selv etter 20 år med diagnosen. For andre vil utviklingen gå mye raskere, og etter 8 til 10 år vil de trenge hjelp for å gå 100 meter eller bli sittende i rullestol.
I dag finnes det medisiner som i noen grad forsinker at sykdommen utvikler seg, men den vil alltid være forbundet med uvisshet om framtida.
Denne uvissheten må Lynette leve med hver dag. Selv på gode dager vil det alltid ulme en tanke i bakhodet om at neste dag kan bli helt annerledes.
- Det må jeg bare lære å takle. Jeg nekter å ta sorgene på forskudd og la uvissheten om morgendagen ødelegge dagen i dag, sier hun.
IKKE RUTINEJOBB: - Jeg er ikke skapt for en rutinejobb. Jeg vil møte kolleger, medlemmer og ha utfordringer


































































































