AddToAny

Strategisk streikeuttak presser arbeidsgiverne Forbundstopp: - Førsteuttaket vårt legger kysten død

Strategisk streikeuttak presser arbeidsgiverne Forbundstopp: - Førsteuttaket vårt legger kysten død
- Vi har vært rimelig treffsikre på det første streikeuttaket, tror Fellesforbundets leder, Jørn Eggum. Nøyaktig klokka 10.00 onsdag fylte delegasjonene fra NHO og LO opp møterommet hos Riksmekleren i Grensen.
Her skal de sitte til de er enige - eller enige om å være uenige. Fristen er satt til midnatt natt til søndag. Det gir lite i odds for de som tror de går fra hverandre før det er et stykke ut på søndagen.

Blir de ikke enige, går 35 000 medlemmer av LO og YS ut i streik. Fagforbundet har blant annet tatt ut medlemmer i Frisøroverenskomsten og dyrepleiere/klinikkassistenter - totalt 659 medlemmer.

Det første streikeuttaket var taktisk begrunnet, det innrømmer forbundsleder i Fellesforbundet overfor FriFagbevegelse.no.

- Førsteuttaket vårt legger kysten død. Det treffer verftene, og de som lever av reise, kost og losji rammes først, sier Jørn Eggum til FriFagbevegelse.no.

Eggum vil ikke svare på spørsmålet om forhandlingene og den frivillige meklingen har ført partene nærmere hverandre i forhold til stridsspørsmålet om reise, kost og losji.

- Vi kan si at vi er tryggere på hverandres standpunkt. Men det er store interessemotsetninger ennå. Det er i hvert fall helt sikkert, sier Eggum.

Han innrømmer at det alltid vil være fare for streik.

- Men det er ikke større fare i år. Så får vi se om vi evner å komme i mål denne gangen. Når du starter i mekling må du ha tro på å lykkes, sier han.

(Artikkelen fortsetter under bildet.)

Partene rundt bordet hos Rik

Les mer

Flere saker fra Fagbladet

Kvinners langtidssykemelding koster samfunnet 59 milliarder årlig, ifølge kvinnearbeidshelseutvalget. Saken til Kirsti Bergquist (58) kan ha avklart hvor stort ansvar arbeidsgiver faktisk har for å hjelpe syke tilbake i jobb.
Fagbladet 03.09.2025
Hans store gjennombrudd kom med en slags oppvekst-roman i den fiktive byen Lillevik, der hovedpersonen og vennene hans ble betraktet som utskudd og det som verre var av byens borgerskap og pene ungdom.
Fagbladet 03.09.2025
Ni av ti vil vil ha styrket bemanning i eldreomsorg og helse, mens åtte av ti ønsker det samme for barnehage og SFO. Det viser en ny undersøkelse utført for Fagforbundet.
Fagbladet 03.09.2025
Fagbladet skulle gjøre et rolig intervju med finansminister Jens Stoltenberg før valgkampen tok skikkelig av. Det gikk ikke helt som planlagt.
Fagbladet 03.09.2025
Pasienter risikerer å havne hos behandlere som har gjort så grove feil at de ikke har lov til å kalle seg psykologer.
Fagbladet 03.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt