HK-Nytt
19.03.2018
Spar Kjøp-kjeden har meldt seg ut av Virke og inn i NHO, og vil inngå en ny og billigere tariffavtale.
- De ansatte vil ikke gå ned i lønn, forsikrer Iwan Eide Knudsen, styreleder og eier av Spar Kjøp.
Han bekrefter at kjeden med sine 24 butikker har meldt seg ut av arbeidsgiverorganisasjonen Virke og inn i NHO Service og Handel. Det innebærer at de ansatte ved de 20 butikkene med tariffavtale ikke lenger vil være omfattet av landsoverenskomsten, Handel og Kontors tariffavtale med Virke. Fra 1. april er det HKs butikkoverenskomst med NHO som skal gjelde for de ansatte i Spar Kjøp. Denne tariffavtalen har lavere minstelønnssatser enn landsoverenskomsten med Virke. Det skiller om lag 1.500 kroner i måneden på de høyeste satsene i avtalene.
Styreleder Knudsen i Spar Kjøp avviser at lavere minstelønnssatser er grunnen til at bedriften byttet tariffavtale. Dagens ansatte i Spar Kjøp vil beholde lønna si, mens nyansatte vil gå over på satsene i NHOs avtale, opplyser han ti
Les opprinnelig artikkelHan bekrefter at kjeden med sine 24 butikker har meldt seg ut av arbeidsgiverorganisasjonen Virke og inn i NHO Service og Handel. Det innebærer at de ansatte ved de 20 butikkene med tariffavtale ikke lenger vil være omfattet av landsoverenskomsten, Handel og Kontors tariffavtale med Virke. Fra 1. april er det HKs butikkoverenskomst med NHO som skal gjelde for de ansatte i Spar Kjøp. Denne tariffavtalen har lavere minstelønnssatser enn landsoverenskomsten med Virke. Det skiller om lag 1.500 kroner i måneden på de høyeste satsene i avtalene.
Styreleder Knudsen i Spar Kjøp avviser at lavere minstelønnssatser er grunnen til at bedriften byttet tariffavtale. Dagens ansatte i Spar Kjøp vil beholde lønna si, mens nyansatte vil gå over på satsene i NHOs avtale, opplyser han ti


































































































