AddToAny

Ap vil ikke stemme for taxfree-endring nå

Ap vil ikke stemme for taxfree-endring nå
Selv om et flertall på Stortinget vil vurdere å overføre taxfreesalget på flyplassene til Vinmonopolet, må avgjørelsen drøye en god stund til. Arbeiderpartiet er nemlig ikke klare for å gjøre et endelig vedtak på nåværende tidspunkt.
Argumentet er at både juridiske, økonomiske og praktiske spørsmål må utredes først.

Det får Senterpartiet til å reagere. De vil ha en endelig avklaring allerede tirsdag.

- Det er viktig å gjøre et slikt vedtak nå, slik at en kan få dette på plass og begynne prosessen med overtakelse av taxfree-salg på flyplassene. Det er skuffende at ikke Ap kan støtte dette nå, sier stortingsrepresentant Emilie Enger Mehl til frifagbevegelse.no.

Senterpartiet er skuffet

Førstkommende tirsdag skal Stortinget behandle et representantforslag fra tre Sp-representanter om å la Vinmonopolet ta over taxfreesalget på landets flyplasser når dagens avtale med Travel Retail Norway går ut i 2022.

- Vinmonopolet har en viktig samfunnsrolle i Norge og er et av de aller viktigste alkoholpolitiske virkemidlene. Det er stor oppslutning om Vinmonopolet i befolkningen. Likevel er Vinmonopolet under stort press. En stor andel av den alkoholholdige drikken som konsumeres i Norge er kjøpt i utlandet eller i taxfree-butikker. Nordmenn reiser mer enn tidligere. Dermed øker volumet av taxfreehandel, og det utgjør en stadig større andel av totalkonsumet, heter det i begrunnelsen for at Senterpartiet mener Vinmonopolet må inn på flyplassene.

Ap: Nødvendig med avklaringer

Arbeiderpartiet støtter at det vurderes å la Vinmonopolet ta over driften av taxfree-ordningen, men mener en slik overtakelse reiser en rekke kompliserte juridiske, økonomiske og praktiske spørsmål. Og vil derfor utsette vedtaket.

- Det foreliggende representantforslaget gir ingen avklaringer på disse spørsmålene, skriver Arbeiderpartiet i sine merknader til komiteinnstillingen.

Driften av flyplassene ligger under transportkomiteen, men alkoholsalg ligger under helsesektoren. Og helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) advarer mot å vedta dette nå. I løpet av denne stortingsperioden vil han nemlig legge fram en utredning som vil gi Stortinget mulighet til å vurdere en eventuell overtakelse ved utløp av anbudsperioden.

- Jeg ser ikke at forslaget om å la Vinmonopolet overta taxfreesalget er hensiktsmessig på nåværende tidspunkt, skriver han i et brev til helsekomiteen på Stortinget.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Sp-representanten Emilie Enger Mehl mener det er skuffende at Arbeiderpartiet ikke vil være med å avgjøre spørsmålet om taxfreesalget nå.

Pressefoto

Har gjort vedtak

Stortinget vedtok i forrige periode å be regjeringen legge fram en sak for Stortinget der det vurderes alle konsekvenser av og nødvendige lovendringer for at Vinmonopolet skal overta taxfreesalget av alkohol ved norske flyplasser ved utløp av gjeldende anbudsperiode.

Dette arbeidet er imidlertid ikke startet opp ennå. Og Høie gir ikke andre lovnader enn at det skal skje i løpet av stortingsperioden.

Forslagsstillerne Kjersti Toppe, Sigrid Simensen Ilsøy og Emilie Enger Mehl mener det haster å følge opp og gjøre et klart prinsippvedtak fra Stortingets side om dette, og mener en ny ordning ikke vil svekke finansieringen av Avinors flyplasser.

Vil ha fortgang i arbeidet

Også Arbeiderpartiets medlemmer i transport- og kommunikasjonskomiteen, som har uttalt seg om saken, ber nå om fortgang fra regjeringen i forhold til denne utredningen. Sammen med SV har partiet foreslått at det skal skje i statsbudsjettet for 2019.

- Det er viktig at regjeringen setter fortgang i dette arbeidet for å sikre at eventuelle endringer i driften av taxfreesalget av alkohol ved norske flyplasser kan implementeres i god tid før utløpet av gjeldende anbudsperiode. En avklaring tidligst mulig i denne stortingsperioden vil også være viktig for de aktørene som nå opplever usikkerhet rundt fremtidige rammevilkår i denne bransjen, og samtidig gi dem bedre tid til eventuelle omstillinger, skriver Arbeiderpartiet og SV i sine merknader.

HK vil ha fakta på bordet

Christopher Beckham, nestleder i Handel og Kontor, er fornøyd med Ap og SV-medlemmene i helse- og omsorgskomiteen sitt alternative forslag om at regjeringen må følge opp saken i statsbudsjettet for neste år.

- Det er vanskelig å gjøre et prinsippvedtak om dette før vi får alle fakta på bordet, sier han.

Beckham understreker at HK både er opptatt av å beholde arbeidsplassene i taxfree-utsalgene, og at taxfree-ordningen også i framtida skal være med på å finansiere flyplassene i Norge.

Gå til mediet

Flere saker fra HK-Nytt

Arbeidsgivere i privat sektor er pålagt å spare minst 2 prosent av lønna i pensjon til sine ansatte – dette kalles obligatorisk tjenestepensjon (OTP). De kan spare opptil 7 prosent.
HK-Nytt 06.11.2025
LO vil øke pensjonene til dem som får minst. Det betyr økte utgifter for bedriftene. LO vil pålegge arbeidsgivere å spare minst 4 prosent i OTP til de ansatte. I dag er den nedre grensen 2 prosent.
HK-Nytt 06.11.2025
Skal deltidsansatte få overtidsbetalt når de jobber mer enn avtalt arbeidstid? Ja, mener LO og de andre arbeidstakerorganisasjonene. Nei, mener arbeidsgiverne.
HK-Nytt 06.11.2025
De krever at regjeringa kommer med forslag om å øke minstesatsen i OTP fra 2 til 4 prosent nå, slik LO ønsker.
HK-Nytt 06.11.2025
HKs seniorgruppe reiste på sin årlige tur i mai. Gruppa består av tidligere tillitsvalgte og ansatte i Handel og Kontors administrasjon og er tilsluttet Pensjonistforbundet.
HK-Nytt 06.11.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt