AddToAny

SPØR NAAFS RÅDGIVERE

SPØR NAAFS RÅDGIVERE
Peanøttallergi
Datteren vår har tatt blodprøve hos lege med tanke på peanøttallergi. Prøven viste sterkt utslag, og vi har fått anbefaling om å holde datteren vår unna nøtter. Er det nødvendig å styre unna alle typer nøtter? Hun har heller ikke reagert på ting som kan inneholder spor av nøtter. Vi lurer også på om det er behov for/er det tryggere om hun utstyres med en EpiPen?
AS
Svar:
Peanøtter er en belgvekst og er ikke i familie med andre nøtter. Selv om hun reagerer på peanøtter betyr det altså ikke at hun reagerer på nøtter, og det er derfor ingen grunn til å holde henne unna noe annet enn peanøtter.
I og med at datteren deres aldri har spist peanøtter, er det vanskelig å si hvor alvorlig allergien hennes er, det varierer fra person til person. Hun vil ikke kunne få en alvorlig allergisk reaksjon ved å komme i fysisk kontakt med peanøtter (altså få det på huden), alvorlige reaksjoner kan først oppstå hvis hun spiser peanøtter, men heller ikke da er det sikkert at hun får noen faretruende reaksjon. Det kan være lurt å spørre legen om det fins noen i området der dere bor som gjennomfører kostprovokasjon på barn. På den måten kan hun under kontrollerte forhold og med tilsyn av helseper
Gå til mediet

Flere saker fra AstmaAllergi

Den 1. september overtok Vera Einen som direktør på helsesenteret Valle Marina på Gran Canaria. Valle Marina eies av Norges Astmaog Allergiforbund (NAAF).
AstmaAllergi 26.09.2024
Organiseringen av NAAF
AstmaAllergi 07.03.2024
Et nytt forskningsprosjekt skal undersøke utbredelse av astma, og hva som utløser og forverrer symptomer hos pasienter med astma i dagens arbeidsliv.
AstmaAllergi 10.03.2023
Det er mange ekstra fordeler ved å være medlem i NAAF, og det er ikke mange du trenger å benytte deg av før du faktisk har tjent på medlemskapet ditt.
AstmaAllergi 17.12.2022
Lena Eivik har selv opplevd hvor verdifullt det er å ha et lokallag hvor man kan få kunnskap og treffe andre med de samme utfordringene. Nå skal hun lede forbundsstyret.
AstmaAllergi 17.12.2022

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt