barnehage.no
15.11.2017
Mange misforstår reglene om varsling og taushetsplikt. Av: Redaksjonen Morten Holmboe er forsker ved Politihøgskolen.
Nå er han klar med en boka «Tale eller tie» der han tar for seg tre viktige plikter, som det kan være vanskelig å veie mot hverandre: varslingsplikten, avvergingsplikten og taushetsplikten.
Les merLes hele saken på forskning.no.
Ifølge en doktorgradsavhandling ved Universitetet i Agder er det få som faktisk melder bekymring til barnevern eller politi. Årsaken var taushetsplikten.
I boken skisserer Holmboe flere tenkte eksempler. Det gjelder ikke bare barnehageansatte som mistenker vold eller overgrep. Det gjelder også læreren som blir betrodd at en elev planlegger en kriminell handling. Det gjelder helsearbeideren som blir o


































































































