AddToAny

Knuser myten om at ungdom bare er opptatt av fleksibilitet og selvrealisering

Knuser myten om at ungdom bare er opptatt av fleksibilitet og selvrealisering
Lanserer nytt ungdomsbarometer TRYGGHET OG FULL STILLING: Ungdom født etter 1990 vil ikke bare realisere seg selv og ha stor fleksibilitet.
Ungdomsbarometeret viser at hele 95 prosent av de spurte ungdommene i alderen 16-25 år mener at muligheten for fast jobb er viktig for valg av yrke.

colourbox

Ungdom vil ha faste og trygge jobber, viser fersk undersøkelse om ungdom og arbeidsliv.

Den viktigste grunnen til å ta et fagbrev er sikker jobb og praktisk arbeid

tømrerlærling, 24 år

Det er både positive og negative sider ved midlertidige ansettelser. Men jeg kan ikke forestille meg at noen vil ha det slik i lengden. Det er stress, psykisk slitsomt

butikkansatt, 25 år

Det er helt håpløst med midlertidige stillinger. Man kan ikke planlegge framover, og det er en ganske fæl magefølelse å måtte prestere hele tiden. Du kan ikke ha en dårlig dag, du kan ikke ha sykefravær.

Dette svarer en 24-åring som er intervjuet i den nye ungdomsundersøkelsen som blir lansert under Fagforbundets landsmøte i dag. Undersøkelsen er gjennomført av forskningsstiftelsen Fafo.

Vil ha fast jobb

For er det egentlig slik at ungdom født etter 1990 bare vil realisere seg selv, ha fleksibilitet og ler litt av dem som får påskjønnelse for lang og tro tjeneste på arbeidsplassen?

Fafos ungdomsbarometer viser at hele 95 prosent av de spurte ungdommene i alderen 16 til 25 år mener at muligheten for fast jobb er viktig for valg av yrke. Blant de unge i jobb med deltidsansettelse, er det et ønske om full stilling og forutsigbarhet.

Ungdom dropper ut av NAV

Regjeringen tar feil

Funnene i undersøkelsen overrasker ikke forbundsleder Mette Nord i Fagforbundet.

- Dette bekrefter det vi har tenkt lenge og som vi hører om i våre møter med ungdommene, sier Nord.

Hun mener at ungdom vil bli stolt på og regnet med, og ikke bli sett på som en prøveordning. Derfor mener hun at regjeringen tar feil når de mener at ungdom vil ha fleksibilitet.

- Ungdom vil ha trygg jobb, godt voksenliv, kunne kjøpe seg bolig og starte et familieliv. Fast jobb er nøkkelen til dette, sier hun.

BEKREFTER: - Dette bekrefter det vi har tenkt lenge og som vi hører om i våre møter med ungdommene, sier Mette Nord.

Kjell Werner/ANB

Må nå de yngre

I Norge er 49 prosent organisert. Det vil si at de er medlem i en fagforening eller fagorganisasjon. Blant de yngste i undersøkelsen er det bare 26 prosent som er organisert. Dette endrer seg med alder og jobbtilknytning, og i aldersgruppa 21 til 24 år er 41 prosent organisert.

Mette Nord er glad for at andelen som ønsker å organisere seg, vokser med alderen.

- Men at mange svarer vet ikke på hvorfor de ikke er organiserte, tyder på store kunnskapsmangler og behov for mer informasjon. Vi har en jobb å gjøre for å nå de yngre.

Derfor me

Les mer

Flere saker fra Fagbladet

Kvinners langtidssykemelding koster samfunnet 59 milliarder årlig, ifølge kvinnearbeidshelseutvalget. Saken til Kirsti Bergquist (58) kan ha avklart hvor stort ansvar arbeidsgiver faktisk har for å hjelpe syke tilbake i jobb.
Fagbladet 03.09.2025
Hans store gjennombrudd kom med en slags oppvekst-roman i den fiktive byen Lillevik, der hovedpersonen og vennene hans ble betraktet som utskudd og det som verre var av byens borgerskap og pene ungdom.
Fagbladet 03.09.2025
Ni av ti vil vil ha styrket bemanning i eldreomsorg og helse, mens åtte av ti ønsker det samme for barnehage og SFO. Det viser en ny undersøkelse utført for Fagforbundet.
Fagbladet 03.09.2025
Fagbladet skulle gjøre et rolig intervju med finansminister Jens Stoltenberg før valgkampen tok skikkelig av. Det gikk ikke helt som planlagt.
Fagbladet 03.09.2025
Pasienter risikerer å havne hos behandlere som har gjort så grove feil at de ikke har lov til å kalle seg psykologer.
Fagbladet 03.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt