Blant forslagene er en omkamp om det som har blitt kalt avskilting av lærere som allerede underviser. Forslaget om å forhandle om en ny avgjørelse i den saken er fremmet av både Senterpartiet (Sp) og Sosialistisk Venstreparti (SV).
I 2015 vedtok Stortinget at lærere som skal undervise i norsk, matte og engelsk må ha fordypning i fagene, altså 60 studiepoeng.I Aftenposten i 2015 kritiserte Utdanningsforbundet endringen for at de nye kravene også gjelder for de som allerede jobber som lærere. De fikk ti år på seg til å ta etterutdanning, dersom de ikke haddefordypningen.
De som ikke har fordypning i norsk, matte eller engelsk etter 2025 kan ikke undervise i de fagene. Kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen sa den gang at det var for å gi skolene og kommunene ekstra sterke insentiver for å etterutdanne de lærerne de alleredehadde.
Spyttklyse iansiktet
Forslaget har fått mye kritikk, en av de sterkeste stemmene har vært lærer og forfatter Håvard Tjora.Isommer kalte han det nye kravet for en real spyttklyse i ansiktet på dem som har brukt yrkeslivet sitt på å få allerede tusenvis av barn helskinnet gjennom matematikken og skoleløpet, i en ytring på NRK. Tjora kritiserer regjeringen generelt for å skylde på lærerne for alt som er galt i skolen, og forslaget spesielt for at det favoriserer de nyutdannede lærerne med studiepoengene over de erfarne lærerne som mangler den formellekompetansen.
Tjora kritisere


































































































