Khrono
03.10.2017
Ny rektor. Sveriges kunnskapsminister ønsker seg flere Nobel-priser, men ba nytilsatt rektor Ole Petter Ottersen om å prioritere etikken høyest da hun nylig ønsket ham velkommen til Karolinska Institutet i Stockholm.
Tidligere rektor ved Universitetet i Oslo, Ole Petter Ottersen har nå formelt fått overrakt rektorkjedet ved Karolinska Institutet i Stockholm. Det er høye forventninger til Ottersen, som har tiltrådt som toppleder og rektor for det skandalerammede svenske universitetet som, tross Macchiarini-skandalen ligger høyt påverdensrankingen.
Les merHøyeforventninger
Forventningene til den nye rektoren ble klart adressert under en høytidelighet på Karolinska Institutet nylig, ifølge hjemmesidene til KI.
Helene Hellmark Knutsson, minister for høyere utdanning og forskning i Sverige, var klar i sin velkomsttale tilOttersen:
Jeg ser selvfølgelig gjerne fem Nobel-priser til og fortsatt topprangeringer til KI. Men endaviktigere er det at forskningen og utdanningen dere bedriver holder absolutt høyeste kvalitet og hviler på et stabilt etisk verdigrunnlag, sahun
Også studentene gjorde det klart at de har store forventninger til Ottersen, som fratrådte som rektor ved Universitetet i Oslo 1.


































































































