Khrono
15.09.2017
Meninger Akkreditering. Vi bygger et universitet for fremtiden, for å møte samfunnets behov for forskningsbasert kunnskap og høyt kvalifiserte yrkesutøvere, skriver rektor Curt Rice, rektor på Høgskolen i Oslo og Akershus.
I et innlegg i Morgenbladet 8. september skriver professor Fredrik W. Thue, ved Senter for profesjonsstudier, Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA), at høgskolens søknad om å bli akkreditert som universitet taler med kløvet tunge. Vi skal oppfylle et sett objektive krav satt av NOKUT, samtidig som vi skal vi bygge en felles forståelse av hva slags universitet vi skal være. Thue mener at vi med søknaden både streber etter å bli som de gamle universitetene, og å skille oss fradem.
Les merJeg opplever at arbeidet med universitetssøknaden både har styrket kvaliteten på kjernevirksomheten ved HiOA, og økt vår felles bevissthet om profilen og rollen det nye universitetet skal ha. Vi bygger et universitet for fremtiden, for å kunne møte samfunnets behov for forskningsbasert kunnskap og høyt kvalifiserteyrkesutøvere.
Behovet for forskning og lengre utdanningsløp innenfor profesjonsutdanningene økte lenge før HiOA startet arbeidet med universitetsakkreditering, og de siste årene har vi hatt betydelig større forskningsaktivite


































































































