AddToAny

Turen går til Miklagard

Turen går til Miklagard
Klåstadskipet bygges i Tønsberg slik vikingene gjorde det på 900-tallet. Men kopien av det gamle handelsskipet få også elektriske motorer, når det skal seile langs hele kysten av Norge, inn i Russland og ut i Svartehavet.
En stormfull vinternatt på slutten av 900-tallet strandet en 20 meter lang knarr i Klåstadkilen ved Larvik. Den hadde trolig seilt fra Skien, der handelsskipet ble lastet med brynesteiner fra Eidsborg i Telemark. Fra Skien seilte den rundt Mølen og østover. Skipet ble trolig overrasket av storm fra sør, og drevet inn hele Viksfjord, til det endte i Klåstadkilen. Det veltet antagelig når det traff land. Lite ante mannskapet den gang at denne stormfulle hendelsen skulle gjøre skipet kjent tusen år seinere.

HALVVEIS BEVART
I ettertid kan man bare spekulere i hva som skjedde med mannskapet. Trolig ble de tatt til fange. I så fall er det sannsynlig at de tilbrakte resten av livet som treller. Eller kanskje var de heldige, og kom seg unna.
Vi hopper fram til året 1893. Grunnen har steget med to meter siden grunnstøtingen. Klåstadskipet var først ikke så spennende. Andre funn av praktfulle gravskip satte et dårlig bevart handelsskip i skyggen. Men i 1970 ble Klåstadskipet gravd ut av arkeologer. I lasten fant de 30 ubrukte brynesteiner. Av det 20 meter lange handelsskipet er det om lag en tredjedel igjen når arkeologene graver det fram. Midtskips er det lett å se at dette er en del av et symmetrisk fartøy, så man vet da også hvordan styrbordsiden så ut. Mot stevnene er det derimot ingen holdepunkter. Skipet er blitt såpass godt bevart fordi grunnen har st
Gå til mediet

Flere saker fra Båtmagasinet

Selvsagt skal ikke Båtmagasinet forkludre den store gleden over å ha et hendig redskap som gjør det lett å hale en hummerteine over ripa.
Båtmagasinet 27.09.2023
Oppdatering siden saken gikk i trykk med Båtmagasinet 8-2023: Ripple Boats var tilstede under Cannes Yachting Festival og der sa de til Båtmagasinet at de hadde mottatt god respons og mye interesse, både blant bransje og publikum. 26.
Båtmagasinet 27.09.2023
- Vi har hatt et samarbeid med Norboat i mange år, men vi har sett at markedsutviklingen er mer krevende enn før som følge av den makroøkonomiske utviklingen som påvirker forbrukernes atferd og handlemønster.
Båtmagasinet 27.09.2023
Alle luker og koøyer om bord som kan åpnes og lukkes, og som har gummipakninger som tetning, bør få et minimum av vedlikehold. Fremfor alt bør pakningene holdes vedlike.
Båtmagasinet 27.09.2023
Går du til anskaffelse av helt ny båt, vet du av erfaring at det alltid er noe som ikke virker som det skal. For oss som bare bruker båten i fritiden er det som regel ikke noe problem å vente litt på nye deler fra forhandleren.
Båtmagasinet 26.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt