Les meir: EUfår råd om å doble innsatsenpåforsking
No har dei åtte universitetsrektorane i Noreg kome med eit innspel til EU -kommisjonen som kommenterer nokre av råda ekspertgruppa harlevert, skriv PåHøyden.
Rektorane leverte også eit sokalla position paper med innspel til det nye rammeprogrammetijanuar.
- Grunnen til at me følgjer opp med eit nytt innlegger at me betraktar Lamy-gruppa sin rapport som dette tiårets viktigaste forskingspolitiske dokument for Europa. Dei set ein klar agenda for det ny forskingsprogrammet til EU. Det er inga kva som helst gruppe som er sett ned til å koma med evaluering og råd, fortel Dag Rune Olsen vedUniversitetet i Bergen(UiB).
Tatt godtimot
Saman med rektorane på NTNU, Universitetet i Agder, Universitetet i Stavanger, Universitetet i Oslo, Universitetet i Tromsø, NMBU og Nord universitet har dei følgt opp det som kom framiLamy-rapporten.
- Vårt førre position paper blei godt mottatt og også lest av EU -kommisjonær Carlos Moedas sjølv. Me hadde samtalar med han for ikkje lenge sidan i forbindelse med Starmus festivalen, og me synest det var naturleg å følga opp no, sidan me hadde suksess med innleggetvårtsist.
S


































































































