AddToAny

Vil ha mer norskprodusert økomat

ØKOMAT –Jeg vil ta den spagaten jeg står i selv som produsent med inn i organisasjonen. Som økologisk produsent vil jeg gjerne være en god nabo til naboen som driver konvensjonelt.
Jeg synes det er givende å få være en økologisk bonde som produserer den maten samfunnet ønsker at det skal bli produsert mer av. Jeg savner flere økologiske produsenter nær meg, sier Løwe Stormdal.
STORTINGET har vedtatt at det skal være et mål at ti prosent av landets jordbruksareal skal drives økologisk innen 2032.
– Er dette realistisk? – Det er et flott og også litt hårete mål i dagens situasjon. I fjor var veksten i økologisk dagligvare høyere enn veksten i dagligvaremarkedet for øvrig.
Veksten var på 17,6 prosent i 2025.
– Men er det ikke et faktum at en stor del av de økologiske grønnsakene og frukten som selges i dagligvarehandelen er importerte?
– Jo, og det hadde vært fint om det norske landbruket kunne være med på denne veksten, sier Løwe Stor
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Prisene på viktige innsatsfaktorer som diesel og gjødsel sørget for at Bondens Prisindeks (BPI) steg med 4,8 prosent i mars. Dette er det største månedshoppet på fire år.
Norsk Landbruk 14.05.2026
Kveldskosen som tok en uønsket vending. Foto: @goats. of.kvaale
Norsk Landbruk 14.05.2026
– Jeg trives godt med geit, men det er en arbeidsintensiv produksjon som det er krevende å kombinere med et familieliv, sier Eirin. Hun og mannen melker 170 dyr og fôrer opp cirka 300 kje.
Norsk Landbruk 14.05.2026
MELK Redaksjonen i Norsk Landbruk har fått et tips fra en melkeprodusent om at Tine flere steder i landet kjører myse og grensemelk rett i gjødselkummen til en del bønder.
Norsk Landbruk 14.05.2026
Stor kapasitet, fleksibel i drift samt minimal innblanding av jord og urenheter kjennetegner den nye riva fra Italia.
Norsk Landbruk 14.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt