AddToAny

Vil ha lønnet permisjon for pårørende

Vil ha lønnet permisjon for pårørende
Fra flere hold har det kommet krav om betalt permisjon for å ta seg av ektefelle og foreldre som har blitt syke. Snart skal regjeringen legge frem en egen strategi for hvordan de kan ivaretas. Pårørendealliansen har ikke store forhåpninger til innholdet.
Regjeringen har varslet at en pårørendestrategi skal legges frem i år. Da eldreminister Sylvi Listhaug ba om innspill for et halvt år siden, sa hun at formålet er å løfte frem pårørendes rolle og situasjon, peke på utfordringer og gi en retning for det videre arbeidet.
Pårørendealliansen, som er en frittstående paraplyorganisasjon, har lave forventninger til innholdet i strategien.
- Den kommer trolig ikke med noen forslag til løsninger, sier alliansens leder Anita Vatland.
Hun regner derimot med at en del spørsmål og problemstillinger vil bli løftet fram.
- Så er det viktig med en handlingsplan som tar tak i disse utfordringene. Der bør man vise at man er opptatt av at ansatte med omsorg for syke og eldre trenger fleksible løsninger.

Permisjon med lønn. LO krevde allerede i 2007 at retten til å pleie syke foreldre måtte sidestilles med retten til å være hjemme med sykt barn. Altså 10 dager fri med lønn for første barn, noen flere dager med de neste. En slik ordn
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Posthornet

Sykefraværet i fjor ble urovekkende høyt i Posten Bring-konsernet.
Posthornet 02.09.2025
Posthornet 02.09.2025
Superverver og superveteran Terje Nordgulen er ikke opptatt av premier. Nå har han fått medalje av Kongen.
Posthornet 02.09.2025
Posthornet 02.09.2025
På Helgeland i Nordland finner vi Sleneset. Her har Posten bestemt seg for å slutte med omdeling av post til husstandene. Det er Turid Wiik Slotterøy (83) ikke tilfreds med.
Posthornet 02.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt