AddToAny

Vil endre praksisreglene, og ber regjeringen få opp farten. Dette svarer Borten Moe

Ap, Sp, SV og Rødt avslår Høyres, FrPs og Venstres forslag fordi de mener at de allerede er i gang med arbeidet om å få økt bruk av simulering i praksisen.
Tidligere i år fremmet Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre et forslag i Stortinget om at regjeringen skulle ta initiativ til at det foretas endringer i EU-direktivet, slik at man kan ta i bruk simulering som del av praksisundervisningen.

De tre partiene ba også regjeringen om å utforske hvilket handlingsrom som finnes innenfor dagens direktiv, for å kunne legge til rette for mer bruk av simulering.

Behandles neste uke

Nå har Utdannings- og forskningskomiteen, med flertall fra Arbeiderpartiet, Senterpartiet, SV og Rødt, kommet frem til at forslaget ikke skal vedtas.

Saken skal først til behandling i Stortinget neste uke, men ettersom avslaget allerede har flertall, er resultatet mer eller mindre gitt på forhånd.

Grunnen til at regjeringspartiene, SV og Rødt ikke vil vedta forslaget, er kort fortalt at de mener de allerede er godt i gang med å gjennomføre det forslaget går ut på.

- Arbeiderpartiet og Senterpartiet påpeker at regjeringen allerede har tatt initiativ til å ta tak i flaskehalsen som praksis utgjør for uteksaminering av sykepleiere, skriver komiteen i sin merknad til innstillingen.

Videre står det at komiteen er positiv til økt bruk av simulering i sykepleierutdanningen, slik at fl

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt