AddToAny

Utrettelig til tjeneste

Tone Elise Eng Galåen Ivan Vakulenko (39) er tannlege i Oslo.
Mens han venter på å få tjenestegjøre i den ukrainske hæren har han hentet flyktninger på grensen til Polen og samlet inn to fulle tilhengerlass med tannlegeutstyr til kolleger i Ukraina.

- Mange av vennene mine er innkalt til hæren, også broren min. Jeg har søkt om å få være med som militærtannlege, men står foreløpig på venteliste som nummer 25. Mange av tannlegene i Ukraina har måttet forlate praksisen sin og melder seg derfor til tjeneste, sier Vakulenko.

- Her i Norge er du trygg. Hvorfor vil du inn i hæren og ut i krig?

- Det er vanskelig å forklare. Jeg tror det handler om et instinkt, det føles selvsagt å skulle forsvare hjemlandet mitt, sier han.

To ganger ved grensen

En krig handler ikke bare om den fysiske krigføringen. Parallelt med maskingeværild, tanks og bomber som faller, foregår det også en krig om ressurser. Vakulenko bidrar der han kan. Som organisator, tolk, innsamlingsleder, kontaktperson og tannlege, har han siden krigens utbrudd i februar vært gjennom Europa to ganger i buss for å hente flykninger. Han har samlet inn flere hundre kilo med tannlegeinstrumenter og annet odontologisk utstyr. Sammen med kamerater har han levert kjøretøy til den ukrainske hæren, og han har gitt gratis tannbehandling til et per titalls ukrainske flykninger her i Norge.

- Det jeg kan tilby er min kunnskap, erfaring og kapasitet. All fritiden jeg har, går til å hjelpe og støtte Ukraina der jeg kan. Slik må det være, det føles riktig og meningsfullt, sier Vakulenk

Les mer

Flere saker fra Den norske tannlegeforenings Tidende

UTV-ledernes rapport: Nasjonale utfordringer med turnover og rekruttering
Lønnsoppgjøret 2026 er et hovedoppgjør i store deler av norsk arbeidsliv.
NTFs representantskap skal velge nytt hovedstyre i slutten av november. Tidende har spurt de aktuelle kandidatene om hva de ser som hovedutfordringer og hva de eventuelt vil prioritere i sitt arbeid som øverste tillitsvalgte i NTF.
Som selvstendig næringsdrivende i Norge har du ikke automatisk tjenestepensjon som ansatte har, og må derfor selv sørge for pensjonssparing. De viktigste alternativene er:
Jeg legger det ene møtet etter det andre inn i kalenderen. Redaktørforeningens høstmøte, Akademikernes høstkonferanse, NTFs landsmøte, Fagpressedagen, NTFs representantskap - og enda noen til.

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt