AddToAny

Utfordringer og muligheter med lokal slakting

Flere lokalmatprodusenter vurderer å etablere lokale slakterier. Det er i alle fall signalene fra temadagen «Slakting på egen gård», arrangert av Kompetansenettverket for lokalmat, Nofima og Innovasjon Norge.
Lokalmat er i vinden, og stadig flere forbrukere er villig til å betale mer for mat de vet er produsert lokalt. Dyrevelferd og bærekraftig produksjon har blitt viktigere kjøpskriterier. Det er også vekst i etterspørselen etter kjøtt fra nisjeslakterier. Å etablere og drive gårdsslakteri byr på både utfordringer og muligheter. Det er mange regler å forholde seg til, og mye å sette seg inn i.

Produsenter deler erfaringer
Under temadagen delte flere produsenter sine erfaringer. Vi fikk høre fra:
• Opdal Nordre Gårdsslakteri, som ble etablert i 2018, og bare slakter egne dyr • Hafjell Slakteri, som driver både leieproduksjon og salg av egne produkter • Fatland Slakteri, som omsetter for seks milliarder, ca. 20 prosent av det norske kjøttkonsumet • Søndre Oppegård, som leverer til slakting hos Fatland, og har sau, kyr og utegris på gården • Ringstadhavna Gårdsslakteri, som har 250 alpakka og produserer både ull og kjøttvarer • Dyster gård, som er i ferd med å bygge et gårdsslakteri. I første omgang for egne dyr
Opdal Nordre Gårdsslakteri
Gården driver med frilandsgris og åpnet eget gårdsslakteri i 2018. De bygget slakteriet i den eksisterende låven, og har integrert slakteriet med nedskjæring, pølsemakeri og annen foredling. I forkant og under bygging fikk de gode råd av Nofimas pølsemakermester Tom Chr. Johanness
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøttbransjen

Mens konkurrentene blir færre, vokser Slagter Grønvalls Eftf. Arvtakeren forklarer hvorfor.
Kjøttbransjen 17.08.2026
Passerte 447 millioner etter nok et vekstår. Mange bedrifter vokser i omsetning uten å klare å holde lønnsomheten oppe.
Kjøttbransjen 17.08.2026
Marmorering har fått økt oppmerksomhet i Norge i forbindelse med økt etterspørsel etter biffer og fileter med høy grad av marmorering.
Kjøttbransjen 17.08.2026
Det du spiser betyr noe, også i høst!
Kjøttbransjen 17.08.2026
Lars lager alle videoene selv, uten manus og med mobiltelefon. – Jeg synes det er gøy! Han har en plan i hodet. Men de ansatte vet sjelden hva den er.
Kjøttbransjen 17.08.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt