Advokatbladet
21.06.2016
Kommuneadvokat i Oslo og tidligere justisminister Hanne Harlem søkte jobb som dommer i Høyesterett, men ble innstilt som nummer fire.
- En tidligere justisminister som høyesterettsdommer ville ha gitt et inntrykk av et for nært forhold mellom Høyesterett og det allmennpolitiske.
Les merDet sier rettshistoriker og jusprofessor ved Universitetet i Bergen, Jørn Øyrehagen Sunde. Han er forfatter av boken Høgsteretts historie, 1965 - 2015.
Advokatbladet kjenner til at flere jurister har reagert på at Hanne Harlem, med sin brede samfunnsbakgrunn, ikke nådde helt til topps blant de ni søkerne til de to ledige embetene som dommer i Høyesterett.
Innstillingsrådet for dommere innstilte to lagmenn fra Borgarting lagmannsrett, Espen Bergh (55) og Cecilie Østensen Berglund (44), og de to ble presentert og gratulert av justisministeren i statsministerboligen den 10.juni.
Flinke søkere
Jørn Øyrehagen Sunde lanserte sin bok om Høyesteretts historie til domstolens 200-årsjubileum i fjor.
Jørn Øyrehagen S


































































































