Sykepleien
16.11.2017
Uttalelser til toppledelsen på St Olavs den siste tiden tyder på at de er utenfor komfortsonen, tar ukloke valg og uttaler seg uten å tenke nok over konsekvensene og muligheter for godt samarbeid i tiden framover.
Den siste tidens støy på St Olavs har hittil vært en tøff, men nødvendig storm. Folk er presset til å jobbe raskere. De blir ikke hørt og får ikke de ressurser de trenger for å gjøre jobben tilfredsstillende og faglig forsvarlig. Dette gjør noe med oss, alle. Vi blir usikre, slitne, prioriterer bort både lunsj og toalettbesøk, og tar ukloke vurderinger og valg. Dette går ut over pasientsikkerheten, på et eller annet vis. Ja, dette er den samme gamle klagesangen man har hørt i mange år men intensiteten, fortvilelsen, opposisjonen, avvikene og fakkeltog er tegn på at det nå bygger opp til en storm som vi må ta stilling til. Dette er ikke et forbigående problem, det er en lenge varslet bølge som tvinger oss inn i noen vanskelige valg som må tas!
Les merRammer pasienten
Det er arbeidsgivers ansvar å legge til rette for at jobben skal kunne utføres forsvarlig. Dette står tydelig beskrevet i arbeidsmiljøloven. Dersom en avdeling ikke klarer å utføre jobben forsvarlig med den staben man har tilgjengelig, og underretter ledelsen om dette gjennom avvik og samtaler, kan ikke leder kaste ballen tilbake og true med at ma


































































































