Helsefagarbeideren
21.09.2016

Jeg har de siste ukene vært på besøk i flere kommuner hvor vi har prioritert arbeidsplassbesøk i hjemmetjenesten. De jeg møter der er både sinte, frustrerte og lei seg. Alle er enige om at de menneskene som har lyst til å bo hjemme, selv om man har kommet opp i en høy alder, og har en diagnose eller to, skal ha rett og lov til det. Men nå mener hjemmesykepleiens «hvite engler» at nok er nok.
Personalet er helt nedkjørt og pasientene sitter den aller meste av tiden alene. Det brukes stoppeklokke slik at hjemmebesøkene blir kortest mulig. Det lages vedtak som er for knappe. Det sees mer og mer på diagnosen om besøket skal ha ti eller femten minutter, enn det sees på hele mennesket.
Jeg tillater meg og bruke ett litt slit sitat: storfe har lovpålagte regler for hvor mye frisk luft de skal ha i løpet av året, det har ikke mennesket! I sykehjem har man et tak, det vil si når alle senger er opptatt, er det faktisk fullt, men i hjemmesykep
Gå til medietJeg tillater meg og bruke ett litt slit sitat: storfe har lovpålagte regler for hvor mye frisk luft de skal ha i løpet av året, det har ikke mennesket! I sykehjem har man et tak, det vil si når alle senger er opptatt, er det faktisk fullt, men i hjemmesykep