Patricia Kameri-Mbote er professor ved School of Law, University of Nairobi, og hun ble sist fredag kreert som æresdoktor ved Universitet i Oslo (UiO) (bildetunder).
Hun er en kjentafrikansk kvinnerettspioner og tidligere dekan ved Det juridiske fakultetiNairobi.
(Foto:KetilBlom)
Kappeparade, årspriser og16æresdoktorer
Kameri-Mbote ble kreert sammen med 15 andre under markeringen av bursdagen til UniversitetetiOslo.
Stolt og gladforanerkjennelsen
Hvordanføltesdet?
Det er en svært god følelse. Det er flott å få en slik anerkjennelse, og det er ikke bare en anerkjennelse til meg men også for mange folk rundt meg. Vi har jobbet hardt i svært mange år, så det betyr mye både for meg, men også mine kolleger i Nairobi, at vi blir sett på en slik måte, sierKameri-MbotetilKhrono.
Vi treffer henne etter et seminar med tittelen Mainstreaming women and gender perspectives in legal education arrangert avforskergruppen VERDI / KVIBALD ledet av professor IngunnIkdahl.
Seminaret tok oppsammenlignende nord-sør perspektiver påintegrering av kvinner og kjønnsperspektiver, og rett til likestilling og ikke-diskriminering innen juridisk utdanning.Kameri-Mbote var sammen med professor ved UiO, Anne Hellum, hovedinnlederepåseminaret.
Samarbeid imangeår
I mange år har man på Det juridiske fakultet ved Universitetet i O


































































































