AddToAny

Språk skaper relasjoner

Språk skaper relasjoner
Han sto i et rom helt alene, i et nytt land. Inne i skogen kunne han gråte. Han var 17 år og hadde vært på flukt lenge. Kunne han være trygg her?
For 16 år siden kom Hormat Ayarmal alene til Norge. Foreldrene og søsknene befant seg andre steder i Europa. De hadde alle flyktet fra Afghanistan, men de hadde ikke reist samtidig.

- Det kunne vi ikke. Vi hadde ikke nok penger til at alle kunne dra på en gang. Jeg kom alene gjennom Europa via Tyskland til Danmark, dit foreldrene mine hadde kommet før meg. Rådet jeg hadde fått om ikke å si at jeg hadde vært i Tyskland, var dumt å følge. Fingeravtrykkene jeg hadde avgitt i Tyskland, viste at jeg løy. Danmark ville sende meg tilbake til Tyskland. Det hadde jeg ikke lyst til, så jeg dro videre til Norge, forteller Hormat til Utdanning.

Vi møtes på en kafé i Oslo. Hormat plasserer paraplyen med omhu, så det ikke skal dryppe på noen. Han henter sukker til kaffen; byr først andre før han selv tar.

- Jeg bestemte meg for å være ærlig da jeg kom hit, men var veldig spent på hva som ville skje med meg. På mottaket kjente jeg ingen, jeg følte meg veldig alene og redd. Men da jeg hørte noen gutter snakke dari, en variant av persisk som mange afghanere
Gå til mediet

Flere saker fra Utdanning

– Garnet sitter fast! roper Signe.
Utdanning 04.09.2026
Ikke alle elever er begeistret over en bok som skal bidra til å oppdra sanne patrioter med «sunne» verdier.
Utdanning 04.09.2026
Meldar: Kirsten Flaten, dosent ved Høgskulen på Vestlandet Vurdering for læring er eit kjent omgrep i pedagogikk, og boka tar opp vurdering i skulen, både på godt og vondt.
Utdanning 04.09.2026
En endring i innkjøpsordningene gjør at 700 skoler kan få gratis bøker fra Kulturrådet fra neste år.
Utdanning 04.09.2026
Et barn som sover alene i tunnelen til en sklie. To barn forsvinner på tur. En ansatt er alene med 21 unger på avdelingen. Hver av disse hendelsene kunne ha fått alvorlige konsekvenser.
Utdanning 04.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt