AddToAny

Spektakulær vold: Hvorfor utfører enkeltpersoner massedrap i Norge?

Til tross for granskninger og selvransakelser har vi etter 22. juli 2011 opplevd fire helt ulike masseangrep utført av enkeltpersoner, med intensjon om massedrap i det offentlige rom. Hvorfor skjer dette i Norge?
22. juli 2011 var ikke et engangstilfelle. Det var ankomsten av et globalt fenomen i Norge som kan betegnes spektakulær vold - hvor det sentrale er framvisning av massedrap foran et publikum på utvalgte og symbolske steder. Slik vold uttrykkes spesielt i form av soloterrorisme, skoleangrep/skyting, og andre masseangrep.
Hvorfor skjer dette i velstående demokratiske samfunn? Hva er sammenhengen mellom de ulike typene angrep, og er den spektakulære volden mulig å forebygge og forhindre?

FIRE ANGREP
Etter 22. juli har vi opplevd fire angrep med intensjon om massedrap i det offentlige rom: Bussangrepet på Valdresekspressen i 2013, moske-angrepet i Bærum i 2019, angrepet i en butikk og private hjem på Kongsberg i 2021, og angrepet på to utesteder i Oslo under Pridefeiringen i 2022.
Alle de norske tilfellene er forskjellige, noe som viser at det er et spekter av massedrap som kan skje her til lands. Men vi har enda ikke hatt skoleangrep eller angrep på kjøpesenter. Den fysiske volden i skolemiljøer øker og blir mer brutal, hets og mobbing på nettet er omfattende, det har vært hundrevis av trusler om skoleskyting, og våpen er blitt beslaglagt på elever.
I sommer ble to lærere ved Universitetet i Oslo forsøkt drept av en student. Er det bare et tidsspørsmål før det skjer et massedrap på en norsk utdanningsinstitusjon?
I 2016 ble en tjue år gammel mann dømt til 17 års forvaring for drapet på en venn. I avhør hevdet mannen at han hadde planer om et skoleangrep mot sin videregående skole ved å sette fyr på et auditorium mens en rekke medelever var der. I våre naboland har det mellom 2007
Gå til mediet

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt