AddToAny

Sparte mindre enn de trodde

Sparte mindre enn de trodde
En fersk rapport viser at Forsvaret har spart knapt halvparten så mye som de trodde. Erfaringene viser at de beste tiltakene er å ta tjenester tilbake.
I den nylig vedtatte langtidsplanen for Forsvaret, er en av forutsentingene at interneffektivisering skal spare gradvis opp mot 2,5 milliarder kroner i året i 2020. En ny rapport fra Forsvarets Forskningsinstitutt viser at det ikke er så lett å spare likevel. Fra 2009 til 2015 har Forsvaret rapportert å ha spart inn 1,2 milliarder kroner årlig, gjennom et par hundre tiltak. Men rapporten viser at bare rundt 500 til 700 millioner av disse kan anses å ha en effekt som varer mer enn fire år. I tillegg har 300 millioner kroner av den påståtte gevinsten falt bort siden den gang.



Evaluering. Forsker Kristin Waage har spurt ut ansvarlige for interne effektiviseringsprosjekter, og fått svar fra 127 prosjekter. Forskningsleder Sverre Kvalvik sier rapporten er en del av et forskningsprosjekt som heter «Kostnadseffektiv drift av Forsvaret». Dette er den tredje rapporten som tar for seg sparetiltakene i Forsvare
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NTL-magasinet

Hele den svenske gruvebyen Kiruna er på flyttefot, men det som har fått aller mest oppmerksomhet er «kirkevandringen» i slutten av august.
NTL-magasinet 27.08.2025
Nav har brukt mye penger på tiltak så langt i år, og nå bremses aktiviteten for å få kontroll på budsjettet. NTL Nav-leder Torgeir Homme synes det er synd at de har havnet i en slik situasjon.
NTL-magasinet 27.08.2025
Om dagen underviser hun i astronomi, havmiljø og bærekraft. Om natta kjører hun traktor og bekjemper sopp på rapsen. Kirsti Eikenes fra Vestby lever et liv med både rot og rakettfart.
NTL-magasinet 27.08.2025
Snart vet vi hvordan det politiske flertallet vil se ut de neste fire årene.
NTL-magasinet 27.08.2025
Valget forventes å bli svært jevnt. Selv om marginene er små, kan forskjellene i politikken bli store. Les om hva som er betyr mest for noen av arbeidstakerne i Norge.
NTL-magasinet 27.08.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt