AddToAny

Slik sikrer du lasta riktig

Slik sikrer du lasta riktig
Skal du ut i trafikken med rundballer, gravemaskin eller annen last på hengeren, gjelder en rekke sikkerhetskrav. I denne artikkelen forteller vi deg hvilke.

Tid er penger, selv for en traktorsjåfør. Det gjelder å være effektiv, men samtidig overholde lover og regler. Det er viktig både for sjåføren selv, men ikke minst for medtrafikanter. Dessverre ser vi altfor ofte eksempler på «skulle bare»-tenking - det håper vi å få gjort noe med!

«Skulle bare …» er ingen unnskyldning

På prestegården i Rakkestad treffer vi gårdbruker og entreprenør Anders Uvaag, samt Ole Nekstad fra NBI Kompetansepartner. Sammen skal vi finne ut hvordan vi skal sikre en gravemaskin i en dumperhenger, og et gedigent lass med halmballer på en maskinhenger. Som sikkerhetsventil og kontrollinstans har vi alliert oss med seniorrådgiver Håvard Stjern i Statens vegvesen. Det er tross alt mye å tenke på, om alt skal gjøres rett.

- Å forstå behovet for å sikre, og at du er motivert for å gjøre det, det er der det ligger, fastslår Ole Nekstad.

Han vil til livs holdningene der en tenker at en skal lure myndig­hetene ved å luske seg ut i skumringa, eller tenker at en skal bare ferdes en kort strekning, så da er det ikke så nøye.

- Behovet for sikring er uavhengig av kjøre­distanse. Vi må bygge holdninger om at du skal sikre last, uansett hva det er eller hvor du skal, formaner Nekstad.

Førerkortkoder

Vi starter ved dumperhengeren, der en åttetonns gravemaskin har fått plass med kun få centimeters margin til veggene av stål. Den solide dumperhengeren er godkjent for 50 km/t, men akkurat nå er en 40 km/t-traktor kobla foran. Det bringer oss inn på en viktig avklaring for sjåføren.

- Jeg ville først og fremst ha avklart hva jeg har lov til å kjøre, deretter kontrollert hengerens lastekapasitet, sier Nekstad.

- Jeg tok traktorlappen, og etter to år bygget jeg på med kurset for å kunne kjøre i 50 km/t, følger Uvaag opp.

Dermed har Uvaag fått klasse T med kode 141 på førerkortet sitt (se faktaboks om fører­kortkoder), som tilsier at han ikke har noen vektbegrensning og kan kjøre traktorer med konstruktiv hastighet opptil 50 km/t. Hengeren er også g

Gå til mediet

Flere saker fra Traktor

Våren 2025 inngikk Traktor & Landbruk AS samarbeid med ATM Service Lillesand AS om salg av McHale og Deutz-Fahr i Agder. Nå styrkes salgsleddet i regionen ved at Vidar Dalen kommer med på laget.
Traktor 23.04.2026
Torsten Meyer, salgssjef hos Rabe med ansvar for det sørtyske markedet, forteller at Rabe frem til 90-tallet var markedsledende, på samme nivå som Horsch og Lemken er i dag.
Traktor 23.04.2026
Siden 1961 har Gunhildgard-familien i Rogne handlet tosifret nye traktorer hos Eikmaskin.
Traktor 23.04.2026
New Holland lanserer en helt ny serie med Defensor selvgående sprøyter for 2026, med forbedringer som gjør at store gårder kan øke arbeidskapasiteten,
Traktor 23.04.2026
Ijanuar 1986 eksploderte den amerikanske romfergen Challenger under oppskytning, og tok livet av alle om bord. Fredag 28.
Traktor 23.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt