Dette innlegget er basert på min prosjekteksamen i emnet Digitale lære- og hjelpemidler i tilpasset opplæring ved Høgskolen i Oslo og Akershus, som jeg fullførte januar 2017.
Ideen til dette innlegget fikk jeg mens jeg skrev ovennevnte eksamen. I dette arbeidet brukte jeg blant annet Monitor 2016 fra Senteret for IKT i utdanningen (2016), en rapport som tegner et veldig interessant bilde av norsk skole og status for den digitale satsing:
Monitor 2016 fremhever at det kun er 10 % av landets skoleeiere som har en IKT- plan. Med dette menes en tydelig strategi for investering og bygging av nødvendig infrastruktur, kompetanseheving og klare tanker om bruk av IKT i skolen.
Ledelsens signaler og tilrettelegging for bruk av IKT er viktig. Nødvendige ressurser må være på plass, i tillegg til at det pågår en kompetanseutvikling.
Elever har gode digitale ferdigheter tilpasset sin hverdag og sine arenaer, men at de har behov for trening og veiledning av kompetente lærere i hvordan å innta og utøve rollen som produsent og å bruke IKT som et digitalt læringsverktøy.
Det er naturlig nok flere punkter i denne rapporten som er av interesse, men disse tre gir et interessant og spennende bilde av de digitale ferdighetene til norske elever, norske lærere og norsk skole. Hva gjelder elevene og deres digitale ferdigheter, beskriver Simen Spurkland dette temaet på en gode måte i sin kommen


































































































