AddToAny

Sjefen nektet å godta Olavs sykmelding

Da sjefen ikke ville betale sykepenger til Olav Jensen, måtte han gå ni måneder uten inntekt. - En ren hevn, hevder klubblederen.
- Jeg har skikkelig skallebank, og jeg kjenner jeg er trøtt. Men dette er jeg innstilt på å gjøre.
Vi nærmer oss slutten på et langt intervju, og Olav Jensen er synlig sliten.
I mars 2024 fikk han diagnosen ME - kronisk utmattelsessyndrom. Sykdommen gjør at han har lite energi og har et stort behov for hvile. Det som for andre er hverdagslige gjøremål, kan tappe Jensen for krefter i flere dager etterpå.
Nå verker hodet intenst, men Jensen har bestemt seg for å gjennomføre dette intervjuet. For han ønsker ikke at andre skal gå igjennom det samme som han har gjort.
- De slagene unner jeg ingen.

Klubbleder
På Skei i Jølster, omkranset av høye fjell, ligger Thon hotel Jølster. Dette har vært arbeidsplassen til Olav Jensen siden midten av 2000-tallet.
Det var den storslåtte naturen som lokket sandnesbuen hit da det dukket opp en ledig stilling som nattevakt ved hotellet i 2007. Han har vært glad i denne jobben. Men som tillitsvalgt har han også hatt sine kamper med ledelsen.
I 2022 får et nytt firma, CiC Hospitality, kontrakt på å drifte hotellet - i første omgang for ett år. For klubblederen føles det som å rykke tilbake til start. Det er stadig uenigheter med den nye ledelsen - om arbeidstid, turnuser, overtidsbetaling og medbestemmelse. Jensen er ikke redd for å ta ting opp eller si fra når han mener at ansattes rettigheter blir tilsidesatt. Han kjenner hovedavtalens bestemmelser og har god kontakt med Fellesforbundets avdeling 19 Sogn og Fjordane.

Mye sykefravær
Samtidig skranter helsa. Helt siden 2015 har Olav Jensen vært mye syk. Har har fått diabetes type 2 og sliter med stoffskiftet. Det har blitt både korte og mer langvarige fravær fra jobb.
Nå, når det nærmer seg sommeren 2023 kjenner han igjen at kroppen ikke fungerer som den skal. Hodet er tåkete, kroppen nummen. Han føler seg utslitt; sliter med konsentrasjonen. Når kona prater til ham, er det som han ikke klarer å få med seg det hun sier. Det kjennes som han er beruset, men uten at han har rørt en dråpe alkohol.
I slutten av juni i fjor skjer det så mye på en gang. I et styremøte blir det klart at de ansatte ved hot
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

Har du som tillitsvalgt fått til noe du er spesielt stolt av på arbeidsplassen din? Eller vil du fortelle om kritikkverdige forhold på jobb eller i bransjen du jobber i?
LO-Aktuelt 07.09.2024
Denne høsten har debatten om det norske sykefraværet blusset opp igjen. For sykefraværet er på vei opp, særlig blant de yngste arbeidstakerne.
LO-Aktuelt 07.09.2024
«Verken Aker-modellen eller den norske arbeidslivsmodellen er varige og upåverka av ytre og indre omstende. Dei må vernast og treng å utviklast vidare.
LO-Aktuelt 07.09.2024
Tatoveringer er ikke lenger noe særeget. «Alle» har jo det. Som tidsbilder gjennom eget liv. Fra fylletatoveringer tatt i Syden til dypt personlige markeringer på kroppen.
LO-Aktuelt 07.09.2024
SPØRSMÅL: På min arbeidsplass er vi to personer på jobb i en brukereid leilighet. Har pårørende lov til å sette opp to kameraer i leiligheten? Vi føler oss overvåket på jobb.
LO-Aktuelt 07.09.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt