VVS Aktuelt
19.12.2022
SINTEF samarbeider med Kiona og DNB Næringseiendom for å finne ut hvordan vi kan varme opp byggene våre på en smartere måte.
Ved å forutsi det faktiske oppvarmingsbehovet i et bygg kan man spare mye energi. I prosjektet Databygg utvikles algoritmer som kan styre temperaturen i varmedistribusjonssystemet til et bygg basert på om det faktisk er et varmebehov.
Les merI dag er det mest vanlig at turtemperaturen, det vil si temperaturen på vannet som går inn i radiatorene, er avhengig av utetemperaturen. Turtemperaturen blir høyere når det blir kaldere ute. Dette er allerede et tiltak for energieffektivisering, men som ikke tar godt nok hensyn til det faktiske varmebehovet i bygget.
- Styringsalgoritmene vi nå utvikler, tar hensyn til flere faktorer enn utetemperatur, deriblant værmeldinger og planlagt bruk av byggene


































































































