AddToAny

Rita har peiling på olje, båt og sykepleie

En uke på og to uker av. Slik turnus passer ikke for alle. For sykepleier og lettmatros Rita Husebø Woldmo er det perfekt.
- Rita, kan du legge inn landstrøm og stoppe generator?

Sykepleier og lettmatros Rita Husebø Woldmo (44) går kjapt akter og gjør som kapteinen sier. Å være på ambulansebåt krever mer enn helsefaglig utdanning. En må også ha fartstid som matros før en kan mønstre på.

«Rygermedic» ligger til kai ved stasjonen på Finnøy i Stavanger kommune. Herfra dekker de hele Ryfylke inn til Lysebotn. I området er det både tunnelfaste øyer og fergeavhengige øyer.

Sommeren skiller seg fra andre årstider.

- Egentlig eksploderer det fra påsken av. Da øker innbyggertallet med både båtfolk og hyttefolk. Da går det i alt fra fiskekroker i fingre til hjerteinfarkt, slag og fødende som skal fraktes til sykehuset i Stavanger, sier Woldmo.

Fødende og pårørende

På dagtid er legekontoret i Finnøy åpent.

- Men pasientene dukker også opp på døra hos oss, de vet hvor stasjonen er. Senest like før dere kom, tok vi oss av noen. Er det akutt og store smerter, tar vi dem ombord i båten. Ellers henvises de videre opp veien til legevakten, sier Woldmo.

Hun jobbet for Rødne Ambulanse AS i 18 år, rederiet som har avtalen om ambulansebåtdrift. Oppvokst med en far som kaptein, ble hun tidlig båtvant. Mens hun gikk sykepleien, var hun lettmatros på rederiet Rødnes andre båter. Dermed var kravet til erfaring på sjøen unnagjort da hun søkte på stillingen.

- På ambulansebåten kreves også fagbrev som ambulansearbeider. Vi som er sykepleiere, har dette i tillegg. Akkurat nå er det en sykepleier på alle de tre skiftene vi går. Det er ellers paramedic som e

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt