- Enger opplever saken som absurd. Arbeidsmiljøloven ble brutt for å løse en samfunnskritisk oppgave, nemlig å tømme søppelet for å unngå oppblomstring av rotter, sier Jonny Engers advokat Christian Lundin. Han sier også i en mail til Fagbladet, at dommen vil bli anket.
Det er svært sjelden at en direktør går i fengsel for brudd på arbeidsmiljøloven, og ingen dommer har vært lenger enn 60 dager. Det var etter en arbeidsulykke i gruva Svea Nord i 2007. I mellomtiden er strafferammen for brudd på arbeidsmiljøloven økt fra tre måneder til ett år og fra to til tre år ved særlig skjerpende omstendigheter.
Enger var tiltalt for ti grove brudd på arbeidsmiljøloven mens han var ansvarlig for søppelkjøring i Oslo og Vestfold. Politiadvokat Daniel Sollie ba om ett års fengsel og 5,9 millioner kroner i foretaksbot.
De mente det var spesielt skjerpende at bruddene fortsatte fra Vestfold til Oslo året etter.
- Dommen er et klart signal om at oppstart av prosjekter, som har en viss risiko for brudd på
arbeidsmiljøloven, krever at det tas høyde for dette og at det planlegges for å møte uforutsette
hendelser, sier politiinspektør i Øst politidistrikt, Tor Anders Persen i en pressemelding.


































































































