AddToAny

Renholdere har færre pauser, ubekvemme arbeidstider og få personalmøter, viser ny rapport

Økt bruk av SMS, telefonsamtaler og e-post kan ha gjort at bedriftene har mistet den personlige kontakten med de ansatte.
- Mange renholdere forstår ikke hvilke rettigheter de har, sier regionalt verneombud for renhold Steve Mutch.

Han tror renholdere unngår å stille spørsmål i frykt for å ikke få jobben.

Årsrapporten for de regionale verneombudene i hotell-, restaurant- og renholdsbransjen er nå klar. Den viser tilstanden for norske renholdsberifter i 2022, og er klar i sin konklusjon:

Mange renholdere mister mulighet for pauser, de har sjelden personalmøter, og har sjelden mulighet for direkte dialog med arbeidsgiver og andre ansatte.

Det er også stor variasjon i hvordan HMS-arbeidet blir fulgt opp.

- Det er dessverre akkurat som jeg skulle skrevet det selv, sier Steve Mutch, som er regionalt verneombud (RVO) for renhold i Viken.

De regionale verneombudene (RVO) for hotell-, restaurant- og renholdsbransjen er ansatt Arbeidstilsynet, og skal bidra til at renholdsbedriftene følger lover og regler.

De bidrar til å opprette verneombud og vernetjeneste der det ikke er på plass, og gir råd og veiledni

Les mer

Flere saker fra Arbeidsmanden

SPØRSMÅL: Jeg var på hytta i sommer, og var uheldig å miste telefonen i bakken slik at skjermen sprakk. Jeg kan bruke den, men dekker LOfavør innboforsikringen denne skaden?
Arbeidsmanden 11.10.2025
Store kostnader kan stoppe Stad skipstunnel. Svaret kommer i statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsmanden 11.10.2025
180 flere medlemmer Antall yrkesaktive medlemmer i Arbeidsmandsforbundet per 30. september 2025:
Arbeidsmanden 11.10.2025
I dag er det et krav at arbeidsgiver skal spare minimum 2 prosent av lønna i tjenestepensjon til sine ansatte. Men det er lov til å betale inn mer, helt opp til 7 prosent.
Arbeidsmanden 11.10.2025
I flere tiår etter den andre verdenskrig huset Gaustatoppen en topp-hemmelig NATO-base. Nå frakter Rune og Ingar turister i en av Norges bratteste baner.
Arbeidsmanden 11.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt