BUSKAP
24.02.2023
Rapport fra to kuentusiasters tur over dammen for å se på kjøttfe, snakke med bønder og ta pulsen på kjøttfemiljøet.
I november har noen norske bønder i flere år reist over dammen til Nord-Amerika for å se på kjøttkveg og måter å drifte dette på. Denne høsten skar det seg litt for Gjermund Birkeli og undertegnede, men styremedlem i Tyr Per Øi in Sola og styreleder Erling Gresseth reiste over. Det ble vanskelig å sitte igjen og høre på debatter om dårlige tider i Norge. Behovet for å oppleve noe positivt ble stort. Gjermund Birkeli og jeg ble enige om å reise på Cattleman Congress. Det er en kvegutstilling som går over 14 dager, og til sammen er det 9 000 dyr innom utstillingen. Midt i blinken for to kuentusiaster.
Tirsdag 3. januar bar det av gårde fra Oslo til Frankfurt, så elleve timer i fly før vi landet i Dallas. Reisevante Gjermund hadde booket alt på forhånd med leiebil fra Dallas og opp til Oklahoma. Ferden i bil fungerte slik at Gjermund ville bruke GPS eller kart, mens jeg mente å ha god erfaring og en cirka peiling på retningen til hotellet. På en firefelts motorvei går det unna i feil retning, og jeg foreslo en kjapp u-sving og så for meg noe à la det vi ser på actionfilmer på TV. Det ble mye tuting og mange bilister vinket til oss og ønsket oss velkommen til landet. Vi måtte stoppe på en bensinstasjon for å få igjen pusten. Der kom onkel politi og lurte i helvete på hvor vi kom ifra. Vi fortalte om lille Norge med isbjørner i gatene.
Gå til medietTirsdag 3. januar bar det av gårde fra Oslo til Frankfurt, så elleve timer i fly før vi landet i Dallas. Reisevante Gjermund hadde booket alt på forhånd med leiebil fra Dallas og opp til Oklahoma. Ferden i bil fungerte slik at Gjermund ville bruke GPS eller kart, mens jeg mente å ha god erfaring og en cirka peiling på retningen til hotellet. På en firefelts motorvei går det unna i feil retning, og jeg foreslo en kjapp u-sving og så for meg noe à la det vi ser på actionfilmer på TV. Det ble mye tuting og mange bilister vinket til oss og ønsket oss velkommen til landet. Vi måtte stoppe på en bensinstasjon for å få igjen pusten. Der kom onkel politi og lurte i helvete på hvor vi kom ifra. Vi fortalte om lille Norge med isbjørner i gatene.


































































































